Як правильно робити масаж спини. Масажні прийоми та техніка.

У статті ви знайдети вичерпну відповідь як правильно робити масаж спини, дізнаєтесь про масажні прийоми та техніку.

Зазвичай спина це область найбільшого навантаження. І не важливо чи ми рухаємось виконуючи якусь фізичну роботу, чи перебуваємо тривалий час у сидячому положені – одні м’язи нашої спини перебувають у постійній напрузі, в той час як інші майже не задіюються. Це призводить до того, що з часом одні м’язи починають частково брати на себе функцію інших м’язів, які розвинені слабо. Відповідно виникають спазми защемлення чи запалення, що супроводжуються болем та дискомфортом.

Тому найчастіше люди жаліються на болі у спині і звертаються по допомогу до масажистів. Однак масаж спини можна робити і в домашніх умовах своїм рідним чи близьким, якщо у цьому виникне необхідність. Як правильно робити масаж спини. Масажні прийоми та техніка описани нижче.

Масаж спини це також ефективна розслабляюча процедура, яка знімає втому, нервову напругу та покращує загальне самопочуття. Тому вона до вподоби багатьом людям.

Перш ніж приступити до практичної частини варто вивчити трохи теорії.

М’язи спини. Анатомія спини.

Для того щоб правильно робити масаж спини і ефективно виконувати масажні прийоми та техніку, потрібно мати уявлення про анатомію спини та знати розташування м’язів та їх функції.

Усі м’язи спини є парними і розташовуються шарами. Тому виділяють поверхневі та глибокі мязи спини.

До поверхневих м’язів спини належать: трапецієподібний м’яз, найширший м’яз спини, великий і малий ромбоподібні  м’язи,  м’яз-підіймач  лопатки,  верхній і нижній задні  зубчасті  м’язи.

Вони  починаються на  хребті  і  прикріплюються  до  лопатки,  ключиці і плечової кістки, приводячи їх в рух. Зубчасті м’язи прикріплюються до ребер.

До глибоких м’язів спини належать: ремінні м’язи шиї та голови, м’яз-випрямляч хребта, підпотилично поперечно-остьові, міжостьові і між поперечні.

Розглянемо Найважливіші м’язи, на які потрібно звернути особливу увагу.

Трапецієподібний  м’яз має  трикутну форму, широка основа м’яза обернена до задньої серединної лінії, а бічна звужена частина – до лопатки. М’яз розташований поверхнево, займає верхню частину спини і задню ділянку шиї. Разом обидва однойменні м’язи мають форму трапеції.

Трапецієподібний м’яз має три частини: верхню – низхідну частину (pаrs descendens); середню – поперечну частину (pars transversa); нижню – висхідну частину

Початок: трапецієподібний м’яз починається короткими сухожилками від зовнішнього потиличного виступу, присередньої третини верхньої каркової лінії потиличної кістки, каркової зв’язки, остистих відростків VII шийного і всіх грудних хребців, а також від надостьової зв’язки.

Прикріплення: верхні пучки м’яза направляються вниз і вбік, прикріплюються до задньої поверхні зовнішньої третини ключиці; середні пучки йдуть майже горизонтально і прикріплюються до надплечового відростка лопатки і ості лопатки; нижні пучки м’яза направляються догори і вбік, продовжуються в сухожилкову пластинку,  що  прикріплюється до ості лопатки.

Функція: трапецієподібний м’яз  при  скороченні всіх його частин наближає лопатку до хребта. Верхні пучки м’яза тягнуть лопатку догори і вбік. При скороченні нижніх пучків м’яза лопатка, навпаки, зміщається донизу і вбік, обертаючись протилежно. Отже, верхні і нижні пучки при почерговому скороченні беруть участь в обертанні лопатки навколо стрілової (сагітальної) осі. При скороченні обох м’язів і фіксованій лопатці трапецієподібні м’язи розгинають шийний відділ хребта  і відхиляють голову назад, при однобічному скороченні вони дещо повертають обличчя в протилежний бік.

Це важливий м’яз, який відповідає за правильну поставу.

Найширший   м’яз   спини  є плоским і має трикутну форму, займає підлопаткову, поперекову і крижову спинні ділянки. М’яз розташований поверхнево, лише його верхній край біля хребта прикритий висхідною (нижньою) частиною трапецієподібного м’яза. Нижні  пучки цього м’яза спрямовані догори і вбік, у напрямку пахвової ямки. Верхні пучки м’яза розташовані майже горизонтально. Найширший м’яз спини прикриває своїми верхніми пучками нижній кут лопатки, потім, звужуючись, прилягає знизу до великого круглого м’яза

Прикріплення: найширший м’яз спини за допомогою плоского вузького, але товстого сухожилка прикріплюється до гребеня малого горбка плечової кістки.

Функція: найширший м’яз спини приводить плече до тулуба і привертає його (пронує), розгинає плече, опускає руку, тягне її назад і присередню, опускає лопатку. При фіксованих верхніх кінцівках обидва м’язи наближають до них (піднімають) тулуб.

Малий та великий ромбоподібні мязи – розташовані глибше за трапецієподібним м’язом і покривають позаду верхній задній зубчастий м’яз і частково м’яз-випрямляч хребта.

Функція: малий і великий ромбоподібні м’язи наближають лопатку до хребта, одночасно переміщаючи її догори.

Глибокі м’язи спини розташовані трьома шарами:

 • у першому (поверхневому) шарі залягають остьово-поперечні м’язи, ремінний м’яз голови і ремінний м’яз шиї, а  також  м’яз-випрямляч  хребта. Це потужні м’язи, що виконують переважно статичну роботу. М’яз-випрямляч хребта покриває велику поверхню спини і задньої ділянки шиї – від потиличної кістки до крижової кістки. М’язи цього шару утримують хребет (тулуб) у вертикальному положенні;
 • у другому (середньому) шарі розташовані потужні поперечно-остьові м’язи, пучки яких орієнтовані косо від нижчерозташованих поперечних відростків до остистих відростків вищерозташованих хребців, перекидаючись через один чи кілька хребців.  Ці  м’язи  потужніші  в  шийному,  поперековому і нижньому грудному відділах хребта. Найглибші пучки цих м’язів найкоротші, розташовані майже горизонтально і прикріплюються до суміжних хребців. Чим поверхневіше розташовані м’язові пучки, тим вони довші і через більше число хребців перекидаються
 • у третьому (глибокому) шарі містяться міжостьові, міжпоперечні і чотири підпотиличні м’язи (задні великий і малий прямі м’язи голови; верхній і нижній косі м’язи голови).

М’яз-випрямляч хребта – найпотужніший з аутохтонних м’язів спини, що розташований вздовж хребта від основи черепа до крижової кістки. М’яз розміщений у кістковому жолобі клубової кістки, що  обмежований  остистими  відростками  хребців і кутами ребер.

Анатомічні особливості м’яза-випрямляча хребта обумовлені його функцією – утриманням тіла людини у вертикальному положенні. Тому цей м’яз дуже потужний, починається від кісток таза і утворює окремі тракти, що прикріплюються до хребців, ребер і основи черепа. М’яз-випрямляч хребта є одним з найважливіших анатомічних субстратів прямоходіння. Поділ м’язових трактів на коротші частини обумовлює вибіркову дію м’язів на кістки скелета тулуба.

Найдовший м’яз голови розташований присередньо від найдовшого м’яза шиї; початок: від поперечних відростків I–III грудних і III–VII шийних хребців;

прикріплення: до задньої поверхні соскоподібного відростка скроневої кістки під сухожилками груднинно-ключично-соскоподібного м’яза і ремінного м’яза голови

Функція: найдовші м’язи грудної клітки і шиї при двобічному скороченні розгинають хребет, а при однобічному – нахиляють хребет у той самий бік. Найдовший м’яз голови при двобічному скороченні закидає голову назад, при однобічному – повертає обличчя в той самий бік.

Ці м’язи є дуже важливими, оскільки через неправильне положення шиї часто виникає їх функціональне порушення чи спазми, що призводять до білів у шиї та до головних болів. А також порушується кровопостачання до голови. Детальніше про це описано у статтіПроблемні зони шиї та спини. Чому виникає біль і як її позбутись за допомогою масажу?

Великий круглий м’яз – розтащований під найширшим. Призначений для опускання піднятої руки і відведення рук донизу і назад. Тренування великого круглого м’язу дозволяє розширити спину у верхній частині.

Підсумовуючи теоретичну частину потрібно відмітити, що м’язовий корсет спини – це безліч м’язів, які розташовуються у декілька шарів. Одні м’язи розташовуються над іншими. Тому, роблячи масаж цієї області слід ретельно масувати кожну ділянку, щоб могти вплинути на м’язи, які розташовані глибше.

Чому правильно робити масаж спини важливо?

Для нікого не є секретом, що наш фізичний стан дуже сильно залежить від стану хребта та м’язів спини. М’язи спини можуть перебувати у напрузі цілими днями на протязі тривалого часу. Ця напруга може бути не рівномірною, що в результаті призводить до спазму (перенавантаження) одних м’язів і слабо розвинених інших м’язів.

Велика кількість захворювань хребта і дискомфорт виникають через спазми міжостистих поперекових і бічних м’язів спини. Такі спазми можуть тривати декілька років, що призводить до блокади хребетних дисків. З іншого боку, ослаблені м’язи спини, що є результатом сидячого і малорухомого способу життя, призводить до надмірної втоми і поганого самопочуття.

Болі у спині обмежують нам рухи і погіршують якість життя через постійний дискомфорт. Наш хребет – надійна і жорстка конструкція, яка здатна ефективно служити нам понад 70 років. В той же час, саме спина може відібрати в нас роки здорового і насиченного радістю життя. І головною причиною цього є саме м’язи спини.

Позбавитися проблем від надмірного напруженя м’язів допоможе масаж. Саме регулярний масаж спини – чудовий метод лікування та профілактики більшості хворобливих станів, неправильної постави, та спазмованих м’язів.

Як правильно робити масаж спини? Масажні прийоми та техніка

Для масажу спини масажист виконує комплекс прийомів, які умовно можна поділити на 5 види:

 • Погладжування,
 • Розтирання,
 • Розминання,
 • Точковий масаж,
 • Відрація.

Перш за все для зручності масажиста та клієнта, потрібно правильно організувати робочий процес. Людина, якій робиться масаж повинна лежати на масажому ліжку (кушетці), доволі стійкій і правильно відрегульованій по висоті. Голова може знаходитись у спеціальному отворі, які мають професійні масажні столи. Якщо масаж проводиться ліжку без отвору то голова повинна бути повернута в одну із сторін. При цьому положення голови слід міняти кожних 2-3 хв, щоб м’язи шії не затікали. Для кращого розслаблення і зволоження шкіри потрібно використовувати масажне масло. Перед початком масажу воно має бути тепле..

 1. Прийом погладжування

Масаж спини слід починати із плавних повільних рухів, що погладжують шкіру. Такі рухи виконують всією долонею. Легкі погладжування виконуються від попереку до шиї. Як варіант, можна виконувати погладжування двома руками, рухаючись від хребта в сторони. Руки потрібно при цьому чергувати. Виконувати погладжування потрібно як мінімум 15 хв, щоб клієнта підготувати до більш глибокого опрацювання м’язів.

Мета прийому погладжування – усунути напругу нервових закінчень і м’язових волокон і підготувати тіло до більш глибокого масажу і розминання м’язів спини. Прийом проводиться не поспішаючи. Спочатку обробляються довгі м’язи спини, далі – широкі.

 1. Прийом розтирання

Наступний етап – розтирання. Рухи залишаються практично тими ж самими, що під час погладжування, але з більшою інтенсивністю та тиском. Почніть з попереку і рівномірно обробляйте всі ділянки спини. Прийом розтирання проводиться 10 хв. Розтирання усуває м’язові спазми, набряклість, скупчення солей.

як правильно робити масаж спини як правильно робити масаж спинияк правильно робити масаж спини

 1. Прийом розминання

Техніка прискорює процес виведення накопичених прод уктів метаболізму, покращує кровообіг. Масажується спина руками від центру в бік. Кожна сторона розминається окремо. Починається процес двома руками з довгих м’язів. Далі пересувати по черзі великими пальцями по обидві сторони спини. Подушечками виробляти кругові рухи. Можна натискати великим пальцем на кістки і м’язи. Виконувати розминання потрібно плавно і м’яко, щоб у пацієнта не виникало хворобливих відчуттів. Область контакту при цьому повинна бути меншою а тис і зусилля більшими.

Розминання починають з передпліччя, проробляючи м’язи спочатку з одного боку хребта, потім переходять на інший бік. Тривалість цього етапу 10-12 хв.

як правильно робити масаж спини

 1. Прийом точкового масажу.

Як вже згадувалося вище, м’язи спини розташовуються шарами, і щоб дістатись до глибоких м’язів виконують прийом точкового масажу. Зазвичай цей прийом виконується великими пальцями рук, або для ефективнішого пропрацювання, спеціальними приспособленями (масажерами для тригерних точок).

Уздовж спини розташовуються три лінії для точкового масажу. Перша – уздовж хребта. Друга – на відстані 1-2 пальців від хребта в сторони. Третя на на відстані 3-4 пальців від хребта всторони. Надавлювати на точки потрібно одночасно х обидвох боків хребта. Плавно пересувайтеся по першій лінії від попереку до шиї і назад. Повторюйте цю техніку так само то другій і третій лініях.

Другий варіант точкового масажу спини – натиснення на точки з невеликими круговими рухами. Для цього спочатку натисніть і увійдіть у точку, потім зробіть кілька зовсім маленьких кругових обертань.

На спині розташовано безліч біолгічно активних точок. Вони відповідають за роботу м’язевої системи спини а також інших органів і функцій організму. Тому точкова робота із спиною дуже важлива. Натиск повинен бути досить сильний, але плавний. У максимальній точці натиску затримайтесь на 2-3 секунди і переходьте до наступної точки.

 

 1. Прийом вібрація (поплескування)

Завершальний етап – поплескування. Для цього прийому задіюються тильні сторони зап’ястя, кінчики пальців та долоні зібрані “човником”.  Кінчики пальців з пересуванням по колу, починаючи від поперекової області і до шиї. Поступово варто прискорювати темп поплескування по спині, задіюючи руки як пружини, але не зачіпаючи ділянки незахищених внутрішніх органів. Це дозволяє нормалізувати метаболізм, поліпшити кровообіг і скоротливу здатність мускулатури, зняти м’язові спазми.

   

Наприкінці сеансу масажу повторюються легкі погладжувані рухи описані у першому прийомі.

Основні правила масажу спини

 1. Масажні рухи виконуються від крижової області у напрямку шиї
 2. Рухи вгору робляться внутрішньою стороною долонь, рухи вниз – зовнішньою стороною долонь.
 3. Для людей з підвищеною нервовою збудливістю, а також літнім людям не бажані глибокі прийоми впливу.
 4. Не рекомендується під час процедури масажу відривати руки від тіла клієнта, перериваючи тактильний контакт.
 5. Розтирання і погладжування рекомендується чергувати, щоб задіяні м’язи відпочивали і розслаблялись.
 6. При проведені масажу дуже важлива ритмічність рухів.
 7. Розтирання виконуються по обидві сторони хребта, використовуються дві руки. Рухи виконуються у напрямку довгих спинних м’язів
 8. Глибоке розминання проводиться методом валику, коли захоплюється складка між великим та іншими пальцями.
 9. При виконанні прийому вібрація чергуйте поплескуючі та постукуючі рухи.
 10. Сеанс масажу повинен закінчуватись погладжуванням спини

Як масажисту ефективно виконувати масаж, менше втомлюватись і запобігти негативним наслідкам та травмуванню читайте у статті “Як масажисту уникнути професійного травмування

Як правильно робити масаж спини використовуючи допоміжні масажні аксесуари

Як вже частково згадувалось вище, для роботи з глибокими м’язами спини можна використовувати масажні аксесесуари. Метод масажу, при якому масажист використовує спеціальні масажні інструменти та засоби для здійснення масажних технік та впливу на різні ділянки тіла називається інструментальним масажем.

Давайте детальніше розглянемо основні масажні інструменти, які можуть допомогти масажисту при роботі зі спиною.

Для інструментального масажу масажисти використовують різноманітні масажні інструменти та засоби. Ось деякі з них:
 1. Масажні роллери та качалки: Це металеві, дерев’яні або пластикові ролики з виступами або виїмками, які допомагають забезпечити точковий тиск на м’язи та тканини.
 2. Бамбукові палички: Бамбукові палички використовуються для точкового тиску, роботи над глибокими тканинами та тригерними точками. використовують для делікатного постукування, інтенсивного прокочування по поверхні шкіри, активного биття, точкового впливу. Це універсальний масажер, у якому працює і основна поверхня, і виступи, і торці.

  Залежно від прийому та техніки масажист використовує одну або дві палички водночас. Остовні прийоми масажу бамбуковими паличками:  – постукування;  прокочування; биття; розминання торцем палиці. Постукування можна порівняти з погладжуванням у традиційному масажі. Цей прийом правильно готує тіло до інтенсивнішого впливу, посилює приплив крові до тканин. Простукування також завершує сеанс, заспокоюючи та розслаблюючи розігріті тканини. Прокатка – інтенсивна дія на шкіру, підшкірну жирову клітковину, м’язи. Процес нагадує розкочування тесту качалкою. Наприклад, під час роботи зі спиною, паличка лягає на хребет і відсуває м’язовий валі делікатним, але відчутним натисканням. Побиття виконується двома паличками. Це найдинамічніша частина масажу (до 115 ударів за хвилину).

 3. Металеві масажні блейди: Ці блейди мають форму лопаток, та пластинок і використовуються для глибокого масажу та впливу на м’язові шари. Це інноваційна техніка масажу, яка базується на принципах терапії IASTM (ІММТ), інструментальної мобілізації м’яких тканин. Ця техніка дозволяє ефективно корегувати фігуру. Один з головних ефектів Body Blade Massage – це ремоделювання сполучної тканини, яке досягається завдяки використанню спеціальної інструментальної техніки. Під час масажу використовується м’яка, але ефективна робота, яка дозволяє максимально точно працювати з проблемними зонами тіла.Body Blade Massage є ідеальним вибором для тих, хто хоче досягти результату без надмірного напруження та втоми.Крім того, клієнти, які пройшли курс Body Blade Massage, відзначають яскраво виражений результат, а також незвичні та приємні відчуття під час масажу
 4. Електричні масажери: Це пристрої, що видають вібрацію, удари або інші види стимуляції для м’язів та тканин.
 5. Камені для гарячого масажу: Гладкі та обігріті камені використовуються для релаксації м’язів та покращення кровообігу.
 6. Дерев’яні масажні інструменти: Такі інструменти мають різні форми та рельєфи, що дозволяє використовувати різні техніки масажу.

Переваги та ефективність масажних інструментів для масажу спини:

 1. Глибокий ефект: Інструментальний масаж дозволяє здійснювати більш глибокий вплив на м’язи та тканини, досягаючи шарів, які можуть бути важко досягти руками.
 2. Точковий тиск: Деякі інструменти дозволяють точково впливати на конкретні ділянки тіла, включаючи тригерні точки, що може бути корисно для розслаблення та зняття болю.
 3. Зменшення навантаження на масажиста: Використання інструментів допомагає зменшити фізичне навантаження на масажиста під час тривалих сеансів масажу.
 4. Різноманітність технік: Різні типи масажних інструментів дозволяють масажистам варіювати техніки та інтенсивність масажу в залежності від потреб клієнта.
 5. Підвищення релаксації: Інструментальний масаж може допомогти досягти глибокої релаксації та покращити психоемоційний стан.

Однак перед використанням будь-яких інструментів для масажу, важливо мати належні знання та навички, оскільки неправильне використання може призвести до травм чи дискомфорту. Також слід враховувати індивідуальні потреби та стан клієнта при виборі методу масажу.

Використання різноманітних масажних інструментів потребує додаткових знань та практики, тому їх слід використовувати обережно.

Широкий асортимент масажних інструмантів можна знайти тут