Зазвичай спина це область найбільшого навантаження. І не важливо чи ми рухаємось виконуючи якусь фізичну роботу, чи перебуваємо тривалий час у сидячому положені – одні м’язи нашої спини перебувають у постійній напрузі, в той час як інші майже не задіюються. Це призводить до того, що з часом одні м’язи починають частково брати на себе функцію інших м’язів, які розвинені слабо. Відповідно виникають спазми защемлення чи запалення, що супроводжуються болем та дискомфортом.

Тому найчастіше люди жаліються на болі у спині і звертаються по допомогу до масажистів. Однак масаж спини можна робити і в домашніх умовах своїм рідним чи близьким, якщо у цьому виникне необхідність. Як правильно робити масаж спини. Масажні прийоми та техніка описани нижче.

Масаж спини це також ефективна розслабляюча процедура, яка знімає втому, нервову напругу та покращує загальне самопочуття. Тому вона до вподоби багатьом людям.

Перш ніж приступити до практичної частини варто вивчити трохи теорії.

М’язи спини. Анатомія спини.

Усі м’язи спини є парними і розташовуються шарами. Тому виділяють поверхневі та глибокі мязи спини.

До поверхневих м’язів спини належать: трапецієподібний м’яз, найширший м’яз спини, великий і малий ромбоподібні  м’язи,  м’яз-підіймач  лопатки,  верхній і нижній задні  зубчасті  м’язи.

Вони  починаються на  хребті  і  прикріплюються  до  лопатки,  ключиці і плечової кістки, приводячи їх в рух. Зубчасті м’язи прикріплюються до ребер.

До глибоких м’язів спини належать: ремінні м’язи шиї та голови, м’яз-випрямляч хребта, підпотилично поперечно-остьові, міжостьові і між поперечні.

Розглянемо Найважливіші м’язи, на які потрібно звернути особливу увагу.

Трапецієподібний  м’яз має  трикутну форму, широка основа м’яза обернена до задньої серединної лінії, а бічна звужена частина – до лопатки. М’яз розташований поверхнево, займає верхню частину спини і задню ділянку шиї. Разом обидва однойменні м’язи мають форму трапеції.

Трапецієподібний м’яз має три частини: верхню – низхідну частину (pаrs descendens); середню – поперечну частину (pars transversa); нижню – висхідну частину

Початок: трапецієподібний м’яз починається короткими сухожилками від зовнішнього потиличного виступу, присередньої третини верхньої каркової лінії потиличної кістки, каркової зв’язки, остистих відростків VII шийного і всіх грудних хребців, а також від надостьової зв’язки.

Прикріплення: верхні пучки м’яза направляються вниз і вбік, прикріплюються до задньої поверхні зовнішньої третини ключиці; середні пучки йдуть майже горизонтально і прикріплюються до надплечового відростка лопатки і ості лопатки; нижні пучки м’яза направляються догори і вбік, продовжуються в сухожилкову пластинку,  що  прикріплюється до ості лопатки.

Функція: трапецієподібний м’яз  при  скороченні всіх його частин наближає лопатку до хребта. Верхні пучки м’яза тягнуть лопатку догори і вбік. При скороченні нижніх пучків м’яза лопатка, навпаки, зміщається донизу і вбік, обертаючись протилежно. Отже, верхні і нижні пучки при почерговому скороченні беруть участь в обертанні лопатки навколо стрілової (сагітальної) осі. При скороченні обох м’язів і фіксованій лопатці трапецієподібні м’язи розгинають шийний відділ хребта  і відхиляють голову назад, при однобічному скороченні вони дещо повертають обличчя в протилежний бік.

Це важливий м’яз, який відповідає за правильну поставу.

Найширший   м’яз   спини  є плоским і має трикутну форму, займає підлопаткову, поперекову і крижову спинні ділянки. М’яз розташований поверхнево, лише його верхній край біля хребта прикритий висхідною (нижньою) частиною трапецієподібного м’яза. Нижні  пучки цього м’яза спрямовані догори і вбік, у напрямку пахвової ямки. Верхні пучки м’яза розташовані майже горизонтально. Найширший м’яз спини прикриває своїми верхніми пучками нижній кут лопатки, потім, звужуючись, прилягає знизу до великого круглого м’яза

Прикріплення: найширший м’яз спини за допомогою плоского вузького, але товстого сухожилка прикріплюється до гребеня малого горбка плечової кістки.

Функція: найширший м’яз спини приводить плече до тулуба і привертає його (пронує), розгинає плече, опускає руку, тягне її назад і присередню, опускає лопатку. При фіксованих верхніх кінцівках обидва м’язи наближають до них (піднімають) тулуб.

Малий та великий ромбоподібні мязи – розташовані глибше за трапецієподібним м’язом і покривають позаду верхній задній зубчастий м’яз і частково м’яз-випрямляч хребта.

Функція: малий і великий ромбоподібні м’язи наближають лопатку до хребта, одночасно переміщаючи її догори.

Глибокі м’язи спини розташовані трьома шарами:

  • у першому (поверхневому) шарі залягають остьово-поперечні м’язи, ремінний м’яз голови і ремінний м’яз шиї, а  також  м’яз-випрямляч  хребта. Це потужні м’язи, що виконують переважно статичну роботу. М’яз-випрямляч хребта покриває велику поверхню спини і задньої ділянки шиї – від потиличної кістки до крижової кістки. М’язи цього шару утримують хребет (тулуб) у вертикальному положенні;
  • у другому (середньому) шарі розташовані потужні поперечно-остьові м’язи, пучки яких орієнтовані косо від нижчерозташованих поперечних відростків до остистих відростків вищерозташованих хребців, перекидаючись через один чи кілька хребців.  Ці  м’язи  потужніші  в  шийному,  поперековому і нижньому грудному відділах хребта. Найглибші пучки цих м’язів найкоротші, розташовані майже горизонтально і прикріплюються до суміжних хребців. Чим поверхневіше розташовані м’язові пучки, тим вони довші і через більше число хребців перекидаються
  • у третьому (глибокому) шарі містяться міжостьові, міжпоперечні і чотири підпотиличні м’язи (задні великий і малий прямі м’язи голови; верхній і нижній косі м’язи голови).

М’яз-випрямляч хребта – найпотужніший з аутохтонних м’язів спини, що розташований вздовж хребта від основи черепа до крижової кістки. М’яз розміщений у кістковому жолобі клубової кістки, що  обмежований  остистими  відростками  хребців і кутами ребер.

Анатомічні особливості м’яза-випрямляча хребта обумовлені його функцією – утриманням тіла людини у вертикальному положенні. Тому цей м’яз дуже потужний, починається від кісток таза і утворює окремі тракти, що прикріплюються до хребців, ребер і основи черепа. М’яз-випрямляч хребта є одним з найважливіших анатомічних субстратів прямоходіння. Поділ м’язових трактів на коротші частини обумовлює вибіркову дію м’язів на кістки скелета тулуба.

Найдовший м’яз голови розташований присередньо від найдовшого м’яза шиї; початок: від поперечних відростків I–III грудних і III–VII шийних хребців;

прикріплення: до задньої поверхні соскоподібного відростка скроневої кістки під сухожилками груднинно-ключично-соскоподібного м’яза і ремінного м’яза голови

Функція: найдовші м’язи грудної клітки і шиї при двобічному скороченні розгинають хребет, а при однобічному – нахиляють хребет у той самий бік. Найдовший м’яз голови при двобічному скороченні закидає голову назад, при однобічному – повертає обличчя в той самий бік.

Ці м’язи є дуже важливими, оскільки через неправильне положення шиї часто виникає їх функціональне порушення чи спазми, що призводять до білів у шиї та до головних болів. А також порушується кровопостачання до голови. Детальніше про це описано у статтіПроблемні зони шиї та спини. Чому виникає біль і як її позбутись за допомогою масажу?

Великий круглий м’яз – розтащований під найширшим. Призначений для опускання піднятої руки і відведення рук донизу і назад. Тренування великого круглого м’язу дозволяє розширити спину у верхній частині.

Підсумовуючи теоретичну частину потрібно відмітити, що м’язовий корсет спини – це безліч м’язів, які розташовуються у декілька шарів. Одні м’язи розташовуються над іншими. Тому, роблячи масаж цієї області слід ретельно масувати кожну ділянку, щоб могти вплинути на м’язи, які розташовані глибше.

Чому масаж спини важливий?

Для нікого не є секретом, що наш фізичний стан дуже сильно залежить від стану хребта та м’язів спини. М’язи спини можуть перебувати у напрузі цілими днями на протязі тривалого часу. Ця напруга може бути не рівномірною, що в результаті призводить до спазму (перенавантаження) одних м’язів і слабо розвинених інших м’язів.

Велика кількість захворювань хребта і дискомфорт виникають через спазми міжостистих поперекових і бічних м’язів спини. Такі спазми можуть тривати декілька років, що призводить до блокади хребетних дисків. З іншого боку, ослаблені м’язи спини, що є результатом сидячого і малорухомого способу життя, призводить до надмірної втоми і поганого самопочуття.

Болі у спині обмежують нам рухи і погіршують якість життя через постійний дискомфорт. Наш хребет – надійна і жорстка конструкція, яка здатна ефективно служити нам понад 70 років. В той же час, саме спина може відібрати в нас роки здорового і насиченного радістю життя. І головною причиною цього є саме м’язи спини.

Позбавитися проблем від надмірного напруженя м’язів допоможе масаж. Саме регулярний масаж спини – чудовий метод лікування та профілактики більшості хворобливих станів, неправильної постави, та спазмованих м’язів.

Як правильно робити масаж спини?

Для масажу спини масажист виконує комплекс прийомів, які умовно можна поділити на 5 види:

  • Погладжування,
  • Розтирання,
  • Розминання,
  • Точковий масаж,
  • Відрація.

Перш за все для зручності масажиста та клієнта, потрібно правильно організувати робочий процес. Людина, якій робиться масаж повинна лежати на масажому ліжку (кушетці), доволі стійкій і правильно відрегульованій по висоті. Голова може знаходитись у спеціальному отворі, які мають професійні масажні кушетки. Якщо масаж проводиться ліжку без отвору то голова повинна бути повернута в одну із сторін. При цьому положення голови слід міняти кожних 2-3 хв, щоб м’язи шії не затікали. Для кращого розслаблення і зволоження шкіри потрібно використовувати масажне масло. Перед початком масажу воно має бути тепле..

  1. Прийом погладжування

Масаж спини слід починати із плавних повільних рухів, що погладжують шкіру. Такі рухи виконують всією долонею. Легкі погладжування виконуються від попереку до шиї. Як варіант, можна виконувати погладжування двома руками, рухаючись від хребта в сторони. Руки потрібно при цьому чергувати. Виконувати погладжування потрібно як мінімум 15 хв, щоб клієнта підготувати до більш глибокого опрацювання м’язів.

Мета прийому погладжування – усунути напругу нервових закінчень і м’язових волокон і підготувати тіло до більш глибокого масажу і розминання м’язів спини. Прийом проводиться не поспішаючи. Спочатку обробляються довгі м’язи спини, далі – широкі.

  1. Прийом розтирання

Наступний етап – розтирання. Рухи залишаються практично тими ж самими, що під час погладжування, але з більшою інтенсивністю та тиском. Почніть з попереку і рівномірно обробляйте всі ділянки спини. Прийом розтирання проводиться 10 хв. Розтирання усуває м’язові спазми, набряклість, скупчення солей.

  1. Прийом розминання

Техніка прискорює процес виведення накопичених прод уктів метаболізму, покращує кровообіг. Масажується спина руками від центру в бік. Кожна сторона розминається окремо. Починається процес двома руками з довгих м’язів. Далі пересувати по черзі великими пальцями по обидві сторони спини. Подушечками виробляти кругові рухи. Можна натискати великим пальцем на кістки і м’язи. Виконувати розминання потрібно плавно і м’яко, щоб у пацієнта не виникало хворобливих відчуттів. Область контакту при цьому повинна бути меншою а тис і зусилля більшими.

Розминання починають з передпліччя, проробляючи м’язи спочатку з одного боку хребта, потім переходять на інший бік. Тривалість цього етапу 10-12 хв.

  1. Прийом точкового масажу.

Як вже згадувалося вище, м’язи спини розташовуються шарами, і щоб дістатись до глибоких м’язів виконують прийом точкового масажу. Зазвичай цей прийом виконується великими пальцями рук, або для ефективнішого пропрацювання, спеціальними приспособленями (масажерами для тригерних точок).

Уздовж спини розташовуються три лінії для точкового масажу. Перша – уздовж хребта. Друга – на відстані 1-2 пальців від хребта в сторони. Третя на на відстані 3-4 пальців від хребта всторони. Надавлювати на точки потрібно одночасно х обидвох боків хребта. Плавно пересувайтеся по першій лінії від попереку до шиї і назад. Повторюйте цю техніку так само то другій і третій лініях.

Другий варіант точкового масажу спини – натиснення на точки з невеликими круговими рухами. Для цього спочатку натисніть і увійдіть у точку, потім зробіть кілька зовсім маленьких кругових обертань.

На спині розташовано безліч біолгічно активних точок. Вони відповідають за роботу м’язевої системи спини а також інших органів і функцій організму. Тому точкова робота із спиною дуже важлива. Натиск повинен бути досить сильний, але плавний. У максимальній точці натиску затримайтесь на 2-3 секунди і переходьте до наступної точки.

 

  1. Прийом вібрація (поплескування)

Завершальний етап – поплескування. Для цього прийому задіюються тильні сторони зап’ястя, кінчики пальців та долоні зібрані “човником”.  Кінчики пальців з пересуванням по колу, починаючи від поперекової області і до шиї. Поступово варто прискорювати темп поплескування по спині, задіюючи руки як пружини, але не зачіпаючи ділянки незахищених внутрішніх органів. Це дозволяє нормалізувати метаболізм, поліпшити кровообіг і скоротливу здатність мускулатури, зняти м’язові спазми.

   

Наприкінці сеансу масажу повторюються легкі погладжувані рухи описані у першому прийомі.

Основні правила масажу спини

  1. Масажні рухи виконуються від крижової області у напрямку шиї
  2. Рухи вгору робляться внутрішньою стороною долонь, рухи вниз – зовнішньою стороною долонь.
  3. Для людей з підвищеною нервовою збудливістю, а також літнім людям не бажані глибокі прийоми впливу.
  4. Не рекомендується під час процедури масажу відривати руки від тіла клієнта, перериваючи тактильний контакт.
  5. Розтирання і погладжування рекомендується чергувати, щоб задіяні м’язи відпочивали і розслаблялись.
  6. При проведені масажу дуже важлива ритмічність рухів.
  7. Розтирання виконуються по обидві сторони хребта, використовуються дві руки. Рухи виконуються у напрямку довгих спинних м’язів
  8. Глибоке розминання проводиться методом валику, коли захоплюється складка між великим та іншими пальцями.
  9. При виконанні прийому вібрація чергуйте поплескуючі та постукуючі рухи.
  10. Сеанс масажу повинен закінчуватись погладжуванням спини

Як масажисту ефективно виконувати масаж, менше втомлюватись і запобігти негативним наслідкам та травмуванню читайте у статті “Як масажисту уникнути професійного травмування