Зміст:
  1. Чому виникає непрохідність та нагноєння слізного каналу
  2. Зовнішні ознаки непрохідності слізного каналу
  3. У яких випадках призначають масаж
  4. Мета масажу та механізм його впливу при закупорці слізного каналу
  5. Як правильно робити масаж та на що звернути увагу
  6. Підготовка та техніка проведення масажу
  7. Користь масажу при непрохідності слізного каналу.

За статистикою у кожної 20 новонародженої дитини є проблеми з непрохідністю слізного каналу. Дакріоцистит може пройти природнім шляхом з мінімальним втручанням, однак це трапляється досить рідко. У більшості випадків потрібне консервативне лікування, зокрема і за допомогою масажу. Дана недуга полягає у тому, що відбувається порушення відтоку сльози, що омиває око. Сльоза як правило рухається у внутрішній кут, потрапляє у слізні точки, далі через слізні протоки витікає у слізний мішок і виходить через носослізний канал у носову порожнину.

Далеко не всім новоспеченим батькам відомо, що у новонароджених діток слізний канал відкривається лише через кілька тижнів після народження. До цього моменту функцію сльози здійснює навколоплідна рідина, в якій знаходився малюк під час вагітності.

Чому виникає непрохідність та нагноєння слізного каналу?

Непрохідність і як результат нагноєння слізного каналу може мати різні причини:

  1. Вроджена закупорка слізного каналу тонкою мембраною, яка не розсмокталася до народження.
  2. Занадто вузький прохід слізного каналу, та аномальна будова слізних проток
  3. Родова травма
  4. аномалії порожнини носа, викривлення носової перегородки, вузькі носові ходи, риніти
  5. Запальні процеси

Зовнішні ознаки непрохідності слізного каналу

Дакріоцистит у новонароджених дітей розвивається в першу добу або тижні після народження, у недоношених — на другому-третьому місяці життя. Однак часто батьки дізнаються про недугу вже тоді коли почались інфекційні процеси, тобто перші ознаки нагноєння.

Однак першими симптомами може бути надмірні сльозову виділення, очко безпричини наповнюється сльозами. Після цього може виникнути запалення слізного каналу, утворитися почервоніння та набряк. При нагноєні і набряку у дитини може погіршитись зір.

У яких випадках призначають масаж?

Масаж як правило, призначають на початковій стадії виявлення непрохідності. Коли причиною закупорки є мембрана, що не розсмокталася до народження. ЇЇ цілком можна усунути за допомогою масажу до певного віку. Якщо таке лікування не допомагає до 7-8 місяців, може призначатись хірургічне втручання.

Мета масажу та механізм його впливу при закупорці слізного каналу

Метою масажу є відновити прохідність слізного каналу. Завдяки масажу, мембрана, яка закриває прохід розсмоктується і виходить, відкриваючи канал для нормальної сльозотечі. Завдяки правильним масажним рухам відбувається поліпшення і активація відтоку лімфи і надходження з циркулюючою кров’ю кисню. Його проводять у комплексі разом з дезінфікуючими розчинами і краплями з антибіотиком, які очищають від інфекцій, гною і застояного слизу в очах. При виконанні правильної масажної техніки, набряк і почервоніння починає зменшуватися.

Під час масажу відбувається вплив на нервові закінчення, посилюється вироблення гормонів і стимуляція ЦНС, що сприяє виробленню більшої кількості антитіл, які підсилюють захисну функцію організму малюка.

Як правильно робити масаж та на що звернути увагу

Щоб правильно робити масаж і щоб він був ефективним потрібно знати де проходять слізні канали. Дуже добре, якщо мама отримає консультацію у офтальмолога і він продемонструє, які повинні бути рухи. Масаж потрібно робити не лише і місці проходження слізного каналу, а й також на ділянках навколо ока. Краще робити масаж, коли дитина трохи плаче, оскільки тоді очні м’язи перебувають у напрузі і ефективність процедури більша.

При проведенні масажу носослізного каналу у новонароджених необхідно дотримуватися таких умов:

  • Масажувати слід м’яко, без сильного натиску. Кістковий скелет на носику новонародженого ще не сформований, пазухи складаються з хрящів.
  • Необхідно постійно стежити за станом дитини.
  • Перед масажем очі у новонародженого перевіряється сила натискання пальця.
  • Чим старше дитина, тим болючіше процедура.
  • У разі, якщо через 2 тижні симптоми дакриоцистита не зникли, необхідно знову звернутися до офтальмолога.
  • Іноді потрібна додаткова антибіотикотерапія.

Підготовка та техніка проведення масажу

Перед початком маніпуляції, мамі потрібно подбати про те, що на пальцях не було прояву манікюру та коротко підстрижені нігті. Масаж потрібно робити чистими руками і бажано обробити їх антисептиком.

Спочатку потрібно очистити око малюка від закисання і скупчення застійних виділень чи гною. Для цього потрібно взяти ватні диски, для кожного ока окремий диск, змочити очищеною чи кип’яченою водою і ними протерти кутики очей. Обробка одним диском чи тампоном обох очей категорично заборонена.

Обробку можна проводити також антисептичним розчином, наприклад відваром аптечної ромашки чи розчином фурациліну. Обережними рухами змоченим тампоном слід очистити очей від виділень (у напрямку до перенісся, від зовнішнього краю до внутрішнього).

Після очищення можна приступати до масажу. Для цього слід намацати невеличкий горбок у внутрішньому кутику ока на стику з переніссям – це слізний мішок. Палець слід змістити трохи вище від нього і зробити 8-10 рухів вниз у напрямку до носа, вздовж анатомічного простягання слізного каналу. Рухи потрібно робити без пауз. Якщо після перших рухів вивільнилась застійна рідина чи гній необхідно його очистити вище описаним способом.

Сам слізний мішок модна промасувати вібруючими рухами з невеликим натиском. Процедуру слід проводити 5-7 разів на добу.

Користь масажу при непрохідності слізного каналу

  • відновлюється функція слізного каналу;
  • знімається і блокується запальний процес;
  • відбувається санація виведення сльози;
  • локально прискорюється кровообіг;
  • знімається набряк;
  • регулюються відтік лімфи і водно-електролітний баланс;
  • вплив на нервові закінчення створює заспокійливий і розслабляючий ефект.