Масаж розслабляє м’язи, стимулює кровообіг та зменшує емоційний стрес. Інтуітивний масаж комірцевої зони – це приємно, але якщо ви хочете зробити незабутній та цілющий масаж для коханої людини, варто витратити час, щоб створити заспокійливу обстановку та використовувати належну техніку. Далі читайте як правильно робити масаж: методика та рекомендації – про основні та базові речі, які потрібно знати, щоб зробити чудовий масаж.

Частина 1  – Прийоми та техніка


1. Використовуйте правильну техніку

Щоб правильно робити масаж потрібно знати основні прийоми. Найпоширеніший тип масажу – це класичний масаж, в якому використовуються чотири основні прийоми:

А) ПогладжуванняЦей прийом застосовується на початку і кінці масажу, а також при зміні одного прийому іншим

Б) Розтирання – після погладжування йде наступний прийом, який надає глибшу дію, оскільки при його виконанні відбувається пересування, зсув і розтягування тканин тіла. При розтиранні пальці чи кисті рук не повинні ковзати по шкірі, як при погладжуванні.

В) Розминання цей прийом є одним з основних в масажі. У загальній схемі масажу розминка повинна займати 60-75% від загального часу, відведеного на всю процедуру. Щоб ефект розминки був помітніше, м’яза масажованого повинні бути максимально розслаблені

Г) Відраціяприйом постукування та поплескування для надання ділянці тіла коливальних рухів.

Загальні рекомендації при виконанні масажних прийомів:

1) необхідне щільне торкання долоні масажиста до поверхні тіла при погладжуванні і розтиранні;

2) слід виконувати повне захоплення масажованого м’яза, щоб уникнути щипання;

3) розминка повинна виконуватися по ходу м’язових волокон м’яко, плавно, ніжно;

4) при ударних прийомах кисть повинна бути розслаблена;

5) рухи повинні бути закінченими, тобто безперервними від початку м’яза до її прикріплення;

6) розминка м’яза повинна бути рівномірною на всьому її протязі;

7) після кожного прийому розминки слід виконувати погладжування, трушення

Прийом погладжування:

При виконанні погладжування руки вільно ковзають по тілу, рухи м’які і ритмічні. Ці прийоми ніколи не зачіпають глибоких шарів м’язової маси, шкіра не повинна зрушуватися. На шкіру спочатку наноситься масло, а потім за допомогою широких плавних рухів масло втирається в тіло, яке при цьому розслабляється і розігрівається.

Руки при погладжуванні розслаблені, вони ковзають по поверхні шкіри, торкаючись до неї дуже легко. Виконувати погладжування потрібно в одному напрямі, як правило, по ходу лімфатичних судин і вен. Виключення складає площинне поверхневе погладжування, яке можна проводити незалежно від напряму лімфо току. Якщо є набряк або застій, то починати погладжування потрібно з вищерозміщених областей, щоб полегшити відтік рідини.

Два найголовніші прийоми погладжування — це площинне і обхвачувальне погладжування. Проводити їх потрібно всією кистю, поклавши її на масажовану поверхню.

Площинне погладжування застосовується на рівних і обширних поверхнях тіла, якими є спина, живіт, груди. При такому погладжуванні гроно руки розслаблено, пальці повинні бути випрямленими і зімкнутими. Напрями руху можуть бути різними. Можна виконувати рухи поперечний, подовжньо, по кругу або по спіралі. Що погладжують рухи можна проводити як одній, так і двома руками.

Обхвачквальне погладжування використовують для масажу верхніх і нижніх кінцівок, області сідниць, шиї, а також бічних поверхонь тулуба. Проводять що обхвачують погладжування розслабленою кистю руки, при цьому великий палець повинен бути відведений убік, а решта пальців повинна бути зімкнута. Кисть повинна щільно обхвачувати масажовану поверхню. Рухи можуть бути безперервними, а можуть бути і переривистими (залежно від поставлених цілей).

Прийом розтирання:

Виконується, як правило після погладжування і надає глибшу дію, оскільки при його виконанні відбувається пересування, зсув і розтягування тканин тіла. При розтиранні пальці чи кисті рук не повинні ковзати по шкірі, як при погладжуванні.

Розтирання широко використовується майже у всіх видах масажу. Прийоми розтирання розширюють судини і підсилюють кровообіг, при цьому місцева температура шкіри піднімається. Це сприяє кращому насиченню тканин киснем і живильними речовинами, а також швидкому видаленню продуктів обміну.

Звичайно розтирання застосовується на ділянках, що слабо забезпечуються кров’ю: на зовнішній стороні стегна, на підошві, п’яті, а також в місцях розташування сухожиль і суглобів.

Основні прийоми розтирання — це розтирання пальцями, ребром долоні і опорною частиною кисті.

Допоміжний прийом штрихування:

Правильно проведений прийом штрихування сприяє збільшенню рухливості і еластичності тканин, що піддаються масажу. Цей прийом застосовується

Прийом розминання:

Цей прийом є одним з основних в масажі. У загальній схемі масажу розминка повинна займати 60-75% від загального часу, відведеного на всю процедуру. Щоб ефект розминки був помітніше, м’яза масажованого повинні бути максимально розслаблені.

За допомогою розминки здійснюється доступ до глибоких м’язових шарів. При його застосуванні потрібно захоплювати м’язові тканини і притискувати їх до кісток. Захоплення тканин проводиться з одночасним їх здавленням, підведенням і зсувом. Весь процес розминки можна розділити на три фази: захоплення м’яза, зволікання і стискання, а потім розкочування і здавлення.

Розминку слід робити поволі, безболісно, збільшуючи його інтенсивність поступово. У хвилину слід проводити 50-60 розминаючих рухів. При проведенні розминки руки не повинні зісковзувати, не слід також робити різких ривків і перекручень тканин.

Рухи повинні бути безперервними, від черевця м’яза до сухожилля і назад, м’яз при цьому не слід відпускати, перескакуючи з однієї ділянки на іншій. Починати масаж потрібно від того місця, де м’яз переходить в сухожилля.

Позитивний ефект розминки полягає в тому, що воно покращує циркуляцію крові, лімфи і тканинної рідини. При цьому значно підвищується живлення тканин масажованої ділянки, насичення тканин киснем, поліпшується м’язовий тонус.

Виділяють два основні прийоми розминки — подовжнє і поперечне.

Поздовжня розминка. Звичайно воно використовується для масажу м’язів кінцівок, бічних поверхонь шиї, м’язів спини, живота, грудей, тазових областей. Виконувати подовжню розминку слід по ходу м’язових волокон, створюючих черевце (тіло) м’яза, уздовж осі м’язів, за допомогою якої з’єднується сухожилля почала (головка) і сухожилля прикріплення

Перед проведенням подовжньої розминки слід розташувати випрямлені пальці на масажованій поверхні так, щоб великий палець знаходився на протилежній від решти пальців стороні масажованої ділянки. Зафіксувавши в такому положенні пальці, слід підвести м’яз і відтягнути його. Потім потрібно провести що розминають рухи, направлені до центру. Не можна відпускати м’яз навіть на мить, пальці повинні щільно обхвачувати її. Спочатку тиск на м’яз повинен виявлятися у бік великого пальця, а потім великий палець чинить тиск на м’яз у напрямку до решти пальців. Таким чином, м’яз випробовує тиск з двох боку.

Можна виконувати подовжню розминку двома руками, при цьому всі рухи виконуються поперемінно, одна рука рухається услід за іншою. Рухи проводяться до тих пір, поки весь м’яз повністю не розімнеться.

Можна проводити подовжню розминку переривистими рухами, стрибками. При такому способі кисть масажує окремі ділянки м’яза. Звичайно переривиста розминка застосовується, коли потрібно обійти уражені ділянки шкіри, а також для стимуляції діяльності нервово-м’язового апарату.

Поперечна розминка. Застосовується при масажі кінцівок, спини і живота, тазових і шийних областей.

Поперечна розминка використовується також для розсмоктування набряків, посилення відтоку лімфи і поліпшення кровообігу. В цьому випадку рухи повинні бути направлені до лімфатичних вузлів, розташованих поряд з масажованою ділянкою.

Для підвищення тонусу м’яза, активізації її скоротливій функції масаж корисно проводити у різних напрямах по всій довжині м’яза.

При поперечній розминці грона рук слід розташувати упоперек м’яза, який піддається розминці. Кут між накладеними на масажовану поверхню гронами рук повинен складати приблизно 45 градусів. Великі пальці обох рук розташовуються поряд з однієї сторони масажованої поверхні, а решта пальців обох рук — з іншого боку. Всі фази розминки виконуються одночасно або поперемінно. Якщо розминка виконується одночасно, обидві руки зміщують м’яз в один бік

Прийом вібрація:

Розрізняють переривчасту вібрацію і непереривчасту – власне вібрацію. При виконанні переривчастої вібрації рука масажиста кожен раз відривається від масажованого ділянки, в результаті чого вібраційні рухи йдуть один за одним у вигляді поштовхів. Прийом виконується кінцями пальців, долонею, краєм долоні, кулаком поздовжньо або поперечно, зигзагоподібно або спіралеподібно.

Допоміжні прийоми переривчастої вібрації: поплескування, пунктирування, биття. При проведенні переривчастої вібрації має значення напрямок удару: косе (застосовується для впливу на поверхнево лежачі тканини), прямовисне (для впливу на глибоко лежачі тканини).

При виконанні непереривчастої вібрації рука масажиста, не відриваючись від масажованого ділянки, виробляє ритмічні коливальні рухи на одному місці або вздовж всієї масажованої поверхні. Виконується одним, двома і всіма пальцями, долонею, кулаком.

2. Зосередьтеся на м’язах, а не на кістках

Коли ви робите масаж, головне полягає у тому, щоб за допомогою рук розімнути м’язи шиї, плечей, спини, рук, ніг і стоп. За допомогою м’якого дотику знайдіть м’які м’ясисті м’язи, а потім розминайте їх руками. Ніколи не чиніть тиск на кістки людини, особливо на хребет і куприк.

3. Натискайте, але не надто сильно

Розминайте м’язи пальцями, долонями та п’ятами рук. Здійснюйте стійкий, твердий тиск, щоб стимулювати кровообіг і розслабити м’язи. Не використовуйте вагу свого тіла, щоб натискати на м’язи людини; Ви можете в результаті призвести до болю або навіть травми, якщо натиснути занадто сильно.

Коли ти застосовуєш потрібну кількість тиску, ти повинен відчувати рух м’язів і розслаблення під шкірою. Людина, яку ви масажуєте, може видавати звуки розслаблення, але він або вона не повинні кричати від болю. Якщо людина скаржиться, полегшіть.

Іноді важко чинити рівномірний тиск руками, особливо якщо ви втомлюєтесь через деякий час. Спробуйте використовувати масажний м’ячик чи спеціальні мануальні масежери.

4. Масажуйте повільно

У людини, яку ви масажуєте, не повинно створюватися враження, що ви поспішаєте. Надто швидка робота робить сеанс масажу менш розслаблюючим, а також менш ефективним; Ви не можете ретельно масажувати м’язи, якщо робите швидкі рухи поверхнею тіла, замість того щоб витрачати час на глибше проникнення.

  1. Під час масажу використовуйте рівномірні, рівномірні погладжування, а не швидкі, різкі рухи.
  2. Поділіть загальний час масажу між частинами тіла, які ви масажуєте.Наприклад, якщо ви планували, щоб масаж займав годину, витратьте десять хвилин на шию, двадцять на спині і плечах, десять на руках, десять на ногах і десять на ногах.

5. Спілкуйтеся з людиною, яку ви масажуєте

 Зясуйте, як він чи вона себе почуває, де відчувається найбільша напруги чи біль. Запитайте про відчуття під час масажу, щоб знати чи потрібно збільшити чи зменшити тиск та інтенсивність. Не намагайтеся вгвдати відчуття людини, якій робите масаж, якщо у вас немає достатнього досвіду. Краще спитайте її про це

Частина 2 – Послідовність виконання масажу всього тіла.


1. Почніть зшиї і плечей. 

 Люди часто відчувають велику напругу в цій області тіла, і коли у вас немає часу зробити повноцінний масаж, зосередження уваги на шиї та плечах може забезпечити миттєве розслаблення. Для масажу шиї та плечей використовуйте наступну техніку:

  • Пальцями схопіть бік шиї та обережно натискайте на м’язи та сухожилля.Розминайте великим і вказівним пальцями.
  • Покладіть пальці на плечі і покладіть великі пальці на м’язи, розташовані по обидва боки шиї. Стисніть плечі і втисніть великими пальцями. Рух повинен бути повільним і рівномірним.
  • Ви також можете використовувати передпліччя для масажу плечей.Упертесь передпліччями в будь-яке плече і обережно розгойдуйтесь вперед-назад, щоб послабити м’язи плеча.

2. Розімніть спину.

Працюйте вниз від плечей по обидві сторони спини, розтираючи м’язи під час руху. Дійшовши до області попереку, розімніть там напружені м’язи руками і великими пальцями. У людей, які стоять або сидять годинами щодня, часто виникає біль у цій області, тож варто звернути увагу саме на цю область

Пам’ятайте, при правильному виконанні масажу  не слід тиснути на хребет та інші кістки спини. Зосередьтеся на м’язах по обидва боки від хребта.

Детальніше про масаж спини читайте у статті – “Як правильно робити масаж спини. Масажні прийоми та техніка”

3. Помасажуйте руки і ноги.

Використовуйте обидві руки, щоб утворити коло навколо плеча. Розминайте м’язи рук долонями і пальцями, прокладаючи шлях до зап’ястя. Повторіть з протилежною рукою. Потім працюйте над ногами, починаючи від стегон і розминаючи м’язи, поки не дійдете до щиколоток. 

Нехай людина, яку ви масажуєте, перевернеться так, щоб її обличчя і тулуб тепер були звернені вгору. Масажуйте кожну руку між великим і вказівним пальцями, дбаючи про роботу м’язів долонь, великих пальців та кожного окремого пальця. Зробіть те саме з ногами, стежачи, щоб не натискати занадто сильно на кістки.

  1. Використовуйте ніжні, рівномірні погладжування стоп.Намагайтеся не лоскотати людину, оскільки це може порушити її стан розслабленості.
  2. Згинайте руки і ноги вперед-назад, щоб розтягнути м’язи під час масажу.

4. Закінчуємо обличчям та головою 

 Станьте за людиною, якій ви робите масаж, і пальцями розтирайте скроні по колу. Акуратно потріть чоло, приділяючи увагу області над бровами. Це знімить напругу з очей..

Покладіть пальці на шкіру голови людини і помасажуйте її, використовуючи ті самі рухи, як при митті голови. Зігніть пальці і кистями зігнутих пальці коловими рухами помасуйте боки та верх голови.

Частина 3 – Створіть заспокійливу атмосферу


1. Виберіть тиху кімнату

Правильне виконання масажу це не лише добре володіння технікою та прийомами, а й організація робочого місця та створення відповідної атмосфери. Під час масажу зовнішні відволікаючі фактори повинні бути мінімальними. Шум транспорту, зовнішня музика та звук голосів людей можуть порушити розслаблюючий настрій, що робить масаж настільки емоційно корисним.

Якщо ви плануєте робити масаж коханій людині вдома то спальня є найбільш очевидним вибором. Якщо ви проводите масажні сеанси стороннім людям у масажному кабінеті чи вдома подбайте про затишну і тиху обстаовку без зайвих речей та шуму.

  • Масажний кабінет повинен бути чистим, без надмірної метушні або брудних місць, які можуть викликати у людини, яку ви масажуєте, почуття тривоги або стресу.
  • По можливості вибирайте місце для масажу з достатньою приватністю.
  • Переконайтеся, що температура в кімнаті комфортна, щоб людині, яку ви масажуєте, не було занадто холодно чи спекотно.

2. Підготуйте місце для масажу

Професійні масажі проводяться на масажних столах, але будь-яка рівна зручна поверхня підходить для домашнього масажу. Ви можете використовувати ліжко, підлогу або навіть стіл, якщо ви впевнені, що він досить міцний, щоб витримати вагу людини.

Однак подбайте також і про свою зручність, адже робити масаж, коли людина знаходиться надто високо чи надто низько не зручно і призводить до швидкої втоми.

Застеліть зону масажу чистими м’якими простирадлами.  Поверхня, якою ви користуєтесь, повинна бути рівною і гладкою, щоб людина, якій роблять масаж, почувалась якомога комфортніше.

3. Використовуйте масажні засоби та приладдя

Щоб зробити найпростіший масаж, все, що вам дійсно потрібно – це ваші руки. Однак певне обладнання може зробити масаж більш ефективним та приємним. Підготуйтеся до масажу:

  • Масажне масло або лосьйон.Нанесення олії або лосьйону перед тим, як почати розтирати тіло людини, допоможе вашим рукам плавно ковзати по шкірі. Це запобігає потертості, подразнювальному чи хворобливому тертю.
    • Спеціальні олії для масажу продаються в аптеках чи косметичних магазинах, але ви також можете використовувати мигдальне або інше косметичне масло з магазину.
    • Зробіть власну масажну олію, змішавши кокосову олію з кількома краплями ефірної олії, наприклад, лавандою, яка сприяє розслабленню, або лимонною травою, яка підсилює енергію
  • Кілька чистих рушників.Якщо ви вирішили використовувати олію або лосьйон, добре мати кілька рушників, на випадок, якщо вам потрібно буде витирати розлиті плями або зайву рідину під час руху. Ви також можете використовувати рушники для покриття частин тіла людини, які не масажуються, щоб вони залишалися теплими, поки ви працюєте на інших частинах тіла

 4. Подумайте про освітлення та музику.

 Освітлення в кабінеті для масажу має бути затемненим, але не темним, щоб сприяти заспокійливій, але не сонній атмосфері. Вимкніть верхнє світло в кімнаті, а якщо сонце яскраве, заслоніть шторами вікна. Подумайте про запалення кількох ароматизованих свічок. Якщо ви хочете використовувати музику, щоб допомогти людині, яку ви масажуєте, почуватися розслаблено, вибирайте спокійну інструментальну музику без різкого перепаду ритмів та гучності.