Недостатня розвиненість кульшових суглобів у немовлят сьогодні досить поширене явище. Наслідком недостатньо розвиненого кульшового суглоба може бути дисплазія – вроджений вивих. Приблизно кожна третя дитина має ознаки дисплазії кульшових суглобів. Сама по собі дисплазія – це не хвороба, а скоріше стан, що характеризується не достатньою розвиненістю суглоба, яких досить просто виправити при своєчасному втручанні.

Причина дисплазії кульшового суглоба може бути різна:

 • Неправильне положення плоду під час вагітності,
 • Травма при родах,
 • Недоношеність плоду,
 • Гормональному порушені матері, тощо.

Виявити дисплазію, можна за асиметрією шкірних складок на ніжках. На хворій стороні сіднична складка глибше і вища. Одна ніжка виглядає коротше від іншої.

Ступені дисплазії тазостегнових суглобів

Поруч з діагнозом дисплазія тазостегнових суглобів у новонародженого лікарі завжди вказують ступінь патології. Всього прийнято розрізняти 3 ступеня дисплазії тазостегнових суглобів:

 1. 1 ступінь – нестійкість стегна або предвивіх.Характеризується недорозвиненням кульшового суглоба без зміщення голівки стегнової кістки.
 2. 2 ступінь – підвивих.Дисплазія, ТБС, у дітей в даній формі характеризується недорозвиненням суглоба з невеликим, частковим зміщенням головки стегнової кістки по відношенню до кульшової западини.
 3. 3 ступінь – вроджений вивих стегна.Недорозвинення суглоба з повним зміщенням головки стегнової кістки.

В переважній більшості випадків дисплазія кульшових суглобів має легку форму і її легко можна виправити за допомогою масажу та спеціальних вправ. І лише в рідкісних випадках доводиться застосовувати спеціальні засоби, наприклад стремена Павліка.

Звичайно краще, якщо масаж для розвитку кульшових суглобів при дисплазії буде проводити фаховий дитячий масажист чи лікар ортопед. Однак такий масаж можуть проводити батьки в домашніх умовах, попередньо пройшовши навчання.

Масаж на гімнастичні вправи слід проводити один раз на день бажано в один і той самий час. Однак, важливим моментом тут є стан малюка. Дитина під час масажу має бути у хорошому настрої та розслабленою.

Масаж слід проводити на твердій поверхні застеленій пелюшкою.

Техніка проведення масажу для розвитку кульшевих суглобів

 • Процедуру слід починати з погладжувань, для того, щоб заспокоїти малюка та розслабити м’язи ніг. Рухи починають з поперекового відділу, потім проходяться по всій спині, новонароджений при цьому повинен лежати на животі. Потім його перевертають і починають гладити грудну область, потім живіт і ноги.
 • Погладжують все тіло малюка по спіралі, тобто круговими рухами, при цьому ніжкам дитини приділяється особлива увага, під час рухів їх необхідно трохи випрямляти. Тривалість цього етапу повинна складати не менше 10 хвилин, краще робити масаж перед сном, після ванни.
 • Наступний етап – це розтирання і пощипування м’язів ніжок. Він триває довше ніж попередній. Для цього можна затиснути ніжку між двох долонь і викачувати її як ковбаску, поступово випрямляючи кінцівку. При цьому надавати особливу тиск на колінний і тазостегновий суглоб не варто, все таки малюк ще зовсім маленький і суглоби в нього крихкі. Слід систематично витягати ніжки, ніби вправляючи суглоб.
 • Останній штрих — розтирання стоп, це посилить циркуляцію крові. Розтирання стоп проводиться за допомогою великого пальця від п’яти в напрямку пальчиків. Потім ніби малюємо цифру 8 на стопі малюка, при цьому його пальчики будуть зжиматись та випрямлятись.

Гімнастичні вправи при дисплазії кульшевих суглобів

Після всіх виконаних маніпуляцій можна переходити до гімнастики. Однак для її виконання необхідно спочатку пройти навчання у педіатра або ортопеда. Весь комплекс вправ не складний у виконанні, проте результати будуть помітні вже через декілька процедур. Виконувати їх можна 3-4 разів на день — в ті моменти, коли дитина в доброму гуморі. Звичайно, заняття припадають до вподоби малюкам, тим більше якщо їх робить мама.

Комплекс включає в себе наступні вправи:

 • Необхідно покласти дитину на спинку. Слід зігнути кінцівки в колінах і тазі, при цьому поступово розводячи їх в сторони. У підсумку вийде поза, нагадує жабу. Намагайтеся розводити ноги, зігнуті в колінних суглобах, до такого стану, щоб вони (коліна) торкнулися поверхні столу.
 • Перекладіть малюка на живіт. Вправа нагадує попередній — таким же чином згинаються суглоби, проте сильно розводити ноги в сторони вже не треба. Тут руху будуть нагадувати повзаючої дитини.
 • З положення лежачи на спині необхідно випрямити ноги малюка в колінах і тягнути їх до голови, тобто в цій вправі буде задіяний тільки тазостегновий суглоб.
 • Таким же чином ноги випрямляються в колінах, але розлучаються вже в сторони.
 • Поєднання попередніх вправ. Спочатку випрямлені кінцівки підтягують до голівці, потім з цього положення їх розтягують в сторони.
 • З того ж положення — на спині — ніжки маляти складають метеликом, тобто вийде поза лотоса.
 • Дитина також на спині — ніжки почергово згинають у колінах і тазостегновому суглобі — вправа велосипед.
 • Малюк перекладається на живіт, його ніжки беруться за гомілки і по черзі підтягуються до рівня тазу, таким чином, щоб стопа виявилася повністю на плоскій поверхні столу.
 • З положення на спині виконується вправа метелик, але тепер ноги розводяться в сторони, а потім знову зводяться, вправа нагадує відкривання і закривання книжки. 10-15 підходів буде достатньо.
 • Малюк перекладається на живіт. Його необхідно взяти за п’яти однією рукою і завести їх до сідниць, іншою рукою виконується вправа жаба.

Увага! Вправи з положення сидячи або стоячи для батьків під забороною, їх повинні робити тільки професіонали — будь-який неправильний рух може погіршити становище.

Hits: 205