Масаж при бронхіальній астмі може бути ефективним способом поліпшення дихання та зменшення симптомів захворювання. Проте, перед проведенням масажу необхідно проконсультуватись з лікарем, оскільки існує ризик погіршення стану хворого в разі неправильного виконання масажу.
Особливість масажу при бронхіальній астмі полягає в тому, що він спрямований на полегшення відхаркування та відкашлювання, а не на покращення кровообігу. Техніка масажу полягає в ударних рухах по спині та грудях, що сприяють відхаркуванню слизу та зменшенню закупорок у дихальних шляхах. Масаж проводять на дивані або ліжку у положенні на животі, голова повинна бути зігнута вниз.
До основних прийомів масажу при бронхіальній астмі належать:
- Вібраційний масаж грудної клітки: виконується відносно м’якими та повільними рухами вібрації в області грудної клітки, сприяє розслабленню та відкашлюванню.
- Тривогенний масаж: це техніка масажу, яка використовується для зменшення тривоги та стресу. Він базується на засадах кінезіології та нейромеханізмах, що регулюють стресову реакцію організму. Під час тривогенного масажу використовуються легкі, приємні на дотик рухи, спрямовані на зняття напруги м’язів, лімфодренажу.
- Пригнічувальний масаж: виконується ударними рухами по спині, що сприяють відкашлюванню.
Показання: Бронхіальна астма в період між нападами при нормальній температурі і швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ).
Протипоказання: гнійні запальні захворювання легенів, хронічні абсцеси легенів, бронхоектази, хворі зі схильністю до легеневої кровотечі, переломи ребер, травматичні ушкодження грудної клітки, абсцес легенів, метатуберкулезний пневмо-фіброз, доброякісні новоутворення, загострення захворювання, високу температуру.
План масажу: вплив на паравертебральні і рефлексогенні зони грудної клітки, непрямий масаж діафрагми, легенів і серця, дихальні вправи. Положення хворого – сидячи або лежачи. Час процедури – 12-18 хвилин. Курс лікування – 12 процедур, через день.
Техніка вихонання масажу при бронхіальній астмі
Первісне положення хворого – лежачи на животі, руки вздовж тулуба. Масаж спини починають з прийому погладжування в напрямі від нижнього краю ребер до потилиці, плечах і пахвових западин. У поперечному напрямку масаж роблять від хребта по міжреберних проміжків до пахвової западини і назад. Потім розтирають шкіру і розминають м’язи спини, плечового пояса в поздовжньому і поперечному напрямках. Закінчують масаж погладжуванням. Тривалість масажу спини 8-10 хв.
Масаж передньої стінки грудної клітки проводиться, коли хворий лежить на спині. Напрям масажних рухів від нижнього краю реберних дуг до ключиці, плечам і пахвових ямок, особливо ретельно проводиться масаж грудей в над-і підключичної області. Використовують прийоми погладжування, кругового розтирання, поздовжнього розминання. Закінчується масаж грудей м’яким стискуванням грудної клітки кілька разів під час видиху. Тривалість масажу грудей 5-6 хв, загальний час процедури – 15 хв, курс лікування 12-15 процедур щодня або через день.
Для закріплення результатів відновного лікування можна провести 2-3 курси масажу. В залежності від особливостей патологічного процесу в бронхах і легенях вищевказана методика «класичного» масажу може дещо змінюватися. Так, при переважанні запального процесу (наприклад при пневмосклероз) з порушеннями легеневої вентиляції в масажі повинні переважати прийоми розтирання-розтягування, а у хворих з переважно обструктивними порушеннями легеневої вентиляції – прийоми погладжування і розтирання. Масаж по вказаній методиці доцільно проводити за 1,5-2 години до процедури лікувальної гімнастики, так як проведення масажу у вказаному інтервалі суттєво збільшує функціональні можливості дихальної системи хворого і дозволяє повніше реалізувати лікувальний і тренувальний ефект фізичних вправ.