Чи потрібно робити дитині масаж? В якому віці? Який саме масаж найкраще робити і чи можна без нього обійтись? Якщо ви молода мама чи батько, то цілком ймовірно, що такими питаннями цікавились. В цій статті я спробую на них вичерпно відповісти.

Для чого потрібно робити дитині масаж?

Дітям масаж потрібен, особливо маленьким. Він він буде корисним не тільки хворим дітям, а й здоровим для гармонійного фізичного розвитку.

Маленькій дитині він необхідний для зняття гіпертонусу м’язів, який є фізіологічним, адже малюк в утробі матері довгі місяці знаходиться не в самому зручному положенні. Народжується дитина з ручками і ніжками, які до кінця не розгинаються, кулачки він майже не розкриває. Новонародженому потрібна допомога батьків зняття м’язового тонусу, щоб він міг рости та розвиватися фізично більш гармонійно.

Старшим діткам масаж допоможе у пдтримці опорно-рухового апарату, та мязового корсета, оскільки на них припадає значне навантаження у процесі інтенсивного росту дитини.

Крім цього масаж дітям також:

  • підсилює приплив крові до шкірних покривів,
  • покращує місцевий кровообіг,
  • покращує обмін речовин,
  • сприяє розвитку нервової системи,
  • допомагає з такими проблемами раннього віку, як – кольках, запорах, відришці, декриоцеститі, нежиті.

Цікаво те, що масаж може мати як тонізуючий так і заспокійливий вплив, адже при масуванні інтенсивно порушуються певні нервові рецептори. За рахунок цього, масаж для гіперактивних дітей надає заспокійливу дію, а для повільних і млявих малюків – тонізуючий.

Як ви бачите, дитячий масаж може бути не тільки лікувальним, а й профілактичним та розвиваючим. Тому в залежності від призначення він може бути різних видів

Лікувальний дитячий масаж

Лікувальний – проводиться у випадку тих чи інших захворювань, наприклад внутрішніх органів, нервової системи, опорно-рухового апарату, тощо. Однак слід памятати, що лікувальний масаж призначається допоміжна процедура до консервативного лікування.

Серед лікувальних масажів, поширеними є –

  • ортопедичний – відноситься до професійного впливу і показаний при проблемах з опорно-руховим апаратом, плоскостопості, диспласії кульшового суглоба, при сколіозі, кривошиї, кіфозі і лордозі, вальгусної і варусної деформаціях стоп.
  • Дренажний (перкусійний) – призначається при захворюванні органів дихання. Помічний в ситуаціях, коли треба полегшити відходження мокротиння, послабити кашель, допомогти дитині впоратися з вологим кашлем на етапі одужання після перенесеного грипу або ГРВІ. В домашніх умовах проводиться цілком успішно, є простим і ефективним.
  • Дакреомасаж – масаж слізних каналів, проводиться при запаленні слізного мішка і непрохідністю носослізних шляхів. Може проводитися фахівцями, але частіше рекомендується для проведення самостійно, вдома дітям будь-якого віку.

Класичний дитячий масаж

Загальний (класичний) масаж – має дуже широке застосування. Це той самий вид процедур, які можна і потрібно проводити дітям практично в будь-якому віці в домашніх умовах. Показаний навіть абсолютно здоровим діткам. Але особливо його потребують діти грудного віку, легко збудливі і загальмовані малюки, котрі часто хворіють діти.

Точковий дитячий масаж

Точковий масаж – Цей вид масажу прийшла до нас зі Сходу. Акупунктурні точки, стимуляція яких передбачена методикою, впливають на роботу певних органів і систем, на головний мозок, нервову систему. Він є досить складним для непрофесіонала, проте деякі різновиди точкового масажу все-таки можна проводити вдома, наприклад, масаж дитині при головному болю або при нежиті. Прийоми точкового масажу теж можна використовувати при масажі слізного каналу у немовлят.

З якого віку пртрібно починати робити масаж?

На питання, з якого віку можна починати робити масаж дітям, однозначного і конкретної відповіді не існує. Найчастіше педіатри рекомендують приступати до загального масажу здоровим малюкам після того, як заживе пупкова ранка. Недоношеним дітям зазвичай процедура показана трохи пізніше — їм ще потрібно набрати вагу, щоб навіть легкі торкання батьківських рук не доставляли дискомфорту.

Оптимально починати масаж з 3-тижневого віку. Для початку обмежуйтеся розслаблюючим видом процедури, потім поступово вводите загальнозміцнюючий масаж.

Дітям з 6 місяців можна додати в техніку виконання додаткових прийоми — ударну техніку, пощипування, більш інтенсивне розминання м’язів.

І хоч часаж виглядає, на перший погляд, простою і безобідною процедурою, все ж не варто самому приймати рішення робити масаж. І якщо ви ніколи його не робили і не маєте потрібних знань рекомендуємо спочатку проконсультуватись з педіатором. Слід памятати, що будь-який масаж – це навантаження на організм дитини, тому починати потрібно поступово, привчаючи організм малюка до таких процедур.

Часто можна почути від батьків, що їм не вдається прищепити дитині люов до масажу. Навіть при найменших маніпуляціяж діти плачуть. Найчастіше так відбувається, коли з самого початку не розібравшись із технікою проведення масажу мама зробила дитині боляче. Або дитина перенезла якусь недугу чи травму і вона інстинктивно може боятись подібних маніпуляцій.

Однак, не слід  боятись робити масаж дитині, для цього рекмендуємо пройти невелике навчання чи відвідати один з наших семінарів з дитячого масажу. Там ви отримажте необхідні знання та навчитесь безпечно та ефективно використовувати різні прийоми  дитячого масажу для різного віку. Крім цього дізнаєтесь про дитячу гімнастику та вправи, які сприяють здоровому розвитку дитини.