Сколіоз – викривлення хребта вліво або вправо. Визначають сколіоз за напрямком випуклості дуги викривлення хребта та ділянки хребта, де локалізується викривлення.

Види сколіозу

Сколіоз може бути простий, коли є одна дуга викривлення, та складний – з утворенням двох або більше викривлень в різні боки. До основних зовнішніх проявів сколіозу відносять:

  • викривлення хребта,
  • асиметрію шийно-плечових кутів,
  • асиметрію положення нижніх кутів лопаток за відстанню від хребта та за висотою їх розміщення,
  • асиметрію трикутників талії,
  • асиметрію стояння гребенів клубових кісток,
  • асиметрія тонусу глибоких м’язів спини.

За складністю сколіози поділяються на IV ступені. I ступінь – асиметрія зникає в положенні “струнко” чи при підтягуванні за підборіддя у положенні лежачи. При II ступені сколіозу асиметрія зникає в положенні вису. При сколіозі III ступеня асиметрія не зникає повністю, більш виражені всі клінічні ознаки сколіозу. На боці ввігнутості різко западають м’язи і часто реберна дуга наближається до гребеня клубової кістки. Розслаблюються м’язи живота. Збільшується кіфоз у грудному відділі хребта. При сколіозі IV ступеня рентгенологічно кут відхилення більше 30° не змінюється в положенні лежачи в положенні вису.

Відзначають підсилення усіх вищевказаних симптомів. У хворих на сколіоз має місце порушення функції серцево-судинної, дихальної систем, нерідко реєструється плоскостопість, тому правильніше говорити не про сколіоз, а про сколіотичну хворобу. Профілактика прогресування сколіозу і лікування сколіотичної хвороби полягає перш за все в ліквідації причин, що викликали її, в проведенні загальнозміцнюючих заходів, корегуючої лікувальної гімнастики та масажу.

Техніка масажу при сколіозі

Завдання масажу: покращання загального стану дитини, лімфо- та кровообігу; зміцнення м’язів спини, живота, таза та нормалізація їх тонусу; корекція стану хребта, положення таза та постави.

Показання до призначення масажу: масаж показаний при всіх ступенях сколіозу.

Протипоказання до призначення масажу: загальні.

План масажу: прихребтові зони хребта, спина, задня та бічні шийні ділянки, передні та бічні ділянки грудної клітки, живіт, за показаннями – верхні та нижні кінцівки.

Методика масажу. Положення хворого має велике значення. Воно залежить від клінічних проявів захворювання, і тому його треба підбирати індивідуально. Так, при правобічному сколіозі грудного відділу хребта в положенні на животі необхідно праву руку покласти за спину, а голову нахилити вліво. При правобічному сколіозі в поперековому відділі хребта рекомендують ліву ногу покласти на праву. Голова повинна бути повернена в правий бік.

Масаж виконують в положенні лежачи на животі чи на боці. Спочатку проводять погладжу¬вання і розтирання. Потім приступають до диференційованого масажу на боці скорочених м’язів (ввігнутість), використовують погладжування, розтирання, розминання, безперервну вібра¬цію, всі рухи виконуються плавно, без різкого впливу. На розтягнутих м’язах масажують обхоплюючим і площинним погладжуванням, пилянням, штрихуванням, натискуванням, рухи повинні бути дещо інтенсивнішими. При сколіозі II і III ступенів переривчаста вібрація не використовується. Методика масажу шиї, передніх та бічних ділянок грудної клітки, живота, як і на спині, також залежить від тонусу м’язів: для напружених м’язів – розслаблюючий вплив, для розтягнутих – більш тонізуючий.

При сколіозі IV ступеня показаний тільки загальний масаж у вигляді погладжування і розтирання.

Значно складніше масажувати подвійне (5-подібне) викривлення хребта. У цьому випадку спину рекомендують поділити на 4 ділянки: дві грудних (з боку ввігнутості та випуклості) та дві поперекових. Кожну ділянку масажують з урахуванням ввігнутості чи випуклості викривлення та стану м’язів цих ділянок.

Якщо сколіоз поєднується з округлою спиною, то на ділянку кіфозу впливають погладжуван¬ням, розтиранням, розминанням (особливо натискуванням), легким поплескуванням. Великі грудні м’язи при цьому необхідно масажувати за розслаблюючою методикою: погладжування, спокійне розтирання, ніжне натискування, країв- поздовжнє та поперечне розминання, безперервна вібрація.

При всіх ступенях сколіозу необхідно зміцнити трапецієподібний (особливо висхідну та поперечну частини) та ромбоподібні м’язи. Для цього масажист однією рукою приводить лопатку до середньої лінії, дещо відводить плече назад, підклавши під нього валик, а другою масажує м’язи міжлопаткової та лопаткової ділянок. Масаж поєднується з механічним натискуванням на випуклу частину ребрових дуг. Для цього тильною поверхнею кисті (з розігнутими і розве¬деними пальцями) м’якими рухами натискують на виступаючі ребра. Кисть рухається в напрямку бічної поверхні грудної клітки і при кіфозі згладжує і знижує висоту горба. Масажувати необхідно з обох боків. Більш інтенсивний масаж проводять на випуклому боці, де м’язи розтягнуті.

На передніх ділянках грудної клітки на боці сколіозу плече виступає вперед. Масажист повинен розслабити ці м’язи та відновити нормальне положення плеча. Для цього однією рукою він захоплює і відтягує плече, намагаючись відновити симетричне положення відносно іншого плеча. Використовують погладжування і розтирання, ніжне розминання та безперервну вібрацію. На протилежному боці масаж повинен бути більш інтенсивним. При I та II ступенях сколіозу можна використовувати переривчасту вібрацію.

Обов’язково необхідно масажувати кінцівки: при сколіозі грудного відділу – верхні, попереко¬вого – нижні. При асиметричному розміщенні гребенів клубових кісток ефективним є масаж ділянки таза, особливо сідничних м’язів, та нижніх кінцівок. У зв’язку з тим, що сколіоз часто поєднується з плоскостопістю, необхідно масажувати гомілки та ступні. Масаж треба поєднувати з лікувальною фізкультурою.

Тривалість масажу – 20-25 хв. Курс лікування – 20 процедур щоденно або через день.