Причини невралгії потиличних нервів
Найчастіше захворювання виникає при інфекціях, травмах потиличної ділянки, переохолодженнях, захворюваннях шийного відділу хребта. Невралгія потиличного нерва – часта супутниця остеохондрозу і спондилоартрозу шийного відділу хребта.
При цих захворюваннях відбувається защемлення корінців потиличного нерва, що викликає виражений больовий синдром. Характеризується болем в потилиці, шиї, з іррадіацією в лопатку в нижню щелепу, у вуха, в лоб. Відмінною особливістю болю при невралгії потиличного нерва є його нападоподібність (іноді він набуває прострілюючого характеру), а між нападами залишається тупим і тиснучим в потилицю. Під час нападу може спостерігатися нудота і блювота. Яскраве світло може викликати біль в очах.
При тривалому болю спостерігається підвищена чутливість шкіри в потиличної області – будь-який дотик здатний викликати напад болю (пацієнт не в змозі навіть зачесатися). Також відзначається напруження м’язів шиї і болючість в точках виходу потиличного нерва і паравертебральних точках. Для такого пацієнта характерне обмеження рухів у шийному відділі хребта.Тонус м’язів голови та шиї на боці ураження підвищений, що викликає вимушене захисне положення голови: при односторонньому ураженні нахилена у хворий бік, при ураженні з обох боків – назад.
Завдання масажу: пліпшення кровопостачання в ділянці потилиці, задньої та бічних шийних ділянок; прискорення розрішення запального процесу, зменшення больового синдрому, набряків та відновлення функціональної здатності ураженого нерва, нормалізація тонусу та відновлення функції м’язів.
Показання до призначення масажу: ураження потиличного нерва інфекційної етіології, післятравматична невралгія потиличного нерва, ураження потиличних нервів при захворюваннях шийного відділу хребта.
Протипоказання до призначення масажу: гострий період захворювання, виражений больовий синдром, гіпертонічний криз, порушення кровопостачання в басейні вертебро-базилярної артерії та загальні протипоказання.
Методика масажу при невралгії потиличних нервів
План масажу: масаж комірцевої зони, голови, масаж больових точок.
Методика масажу. Положення хворого – сидячи, з опорою головою (лобною частиною) на підголівник.
Масажист – позаду хворого. М’язи шиї, спини, рук максимально розслаблені. Масаж прихребтових зон шиї: погладжування площинне в напрямку від потилиці до пахвових лімфатичних вузлів. Проводиться обома руками одночасно чи послідовно. Обхоплююче погладжування задньої та шийних ділянок в цих же напрямках послідовно з кожного боку. На боці ураження інтенсивність впливу зменшується. Виникнення больового синдрому чи посилення болю – не бажане. Спіралеподібне розтирання кінцями пальців потиличної ділянки в напрямку від соскоподібного відростка до зовнішньо потиличного гребеня і навпаки. Спіралеподібне розтирання задньої шийної ділянки у напрямку погладжування. Розтирання в ділянці надостьової ямки.
Розминання м’язів задньої та бічних шийних ділянок натискуванням, зміщенням, трапецієподібного м’яза – поздовжнім та поперечним розминанням. Спіралеподібне розтирання в місцях початку та прикріплення м’язів з обох боків. На ураженій ділянці – під час перших процедур масажують лише місця початку та прикріплення м’язів. Поперечне, щипцеподібне розминання груднинно-ключично-соскоподібного м’яза, спіралеподібне розтирання місця початку (соскоподібний відросток) та місця прикріплення (груднина, ключиця).
Масаж волосистої частини голови: граблеподібне погладжування та розтирання волосистої частини голови. Розминання натискуванням і зміщенням скроневого м’яза та потиличного черевця потилично-лобового м’яза. Зміщення шкіри голови в сагітальній та фронтальній площинах.
Масаж больових точок: посередині між соскоподібним відростком та першим шийним хребцем, в місцях початку та прикріплення грудинно-ключично-соскоподібного м’яза, в центрі надостьової ямки: ніжне погладжування, розтирання кінцями пальців, безперервна ніжна вібрація першим чи середнім пальцем, не допускаючи виникнення болю. Постійно слідкувати за об’ємом рухів голови: збільшення – свідчить про адекватність впливу, зменшення – диктує необхідність перегляду методики масажу.
Тривалість процедури масажу: на початку курсу – 7-10 хв, обминаючи особливо болючі зони, поступово тривалість збільшується до 10-15 хв. Курс лікування – 8-10 процедур.