Що потрібно знати про лімфатичну систему? В яких випадках необхідно робити масаж проти потоку лімфи? Які є помилки при антицелюлітному масажі? Яка правильна послідовність рухів при лімфодренажному масажі?
Відповідь на ці питання читайте нижче.
Не зайвим буде нагадати, що лімфатична система є дуже важливою структурою у нашому організмі. Вона вирішує велику кількість проблем. І якщо з цією системою працювати неправильно це може привезти до дуже поганих наслідків.
У статті ми виділили 10 найтиповіших помилок при роботі з лімфатичною системою. І якщо цих помилок вам вдасться уникнути, то ви помітно збільшити ефективність своєї роботи.
1. Не слідкувати за станом пацієнта
Якщо у пацієнта:
- Висока температура,
- Недавня травма,
- Гострий запальний процес
Ні в якому разі не працюйте з лімфою, особливо якщо у вас немає досвіду роботи з лімфатичною системою при складних станах. Важливо розуміти, що коли ви працюєте з лімфатичною системою – ви одночасно працюєте і з кровоносною системою. Тому, якщо до вас прийшов пацієнт із підозрілим станом здоров’я, наприклад похилого віку, після травмування, чи тривалого лікування і загрозою тромбозу, потрібно спочатку обов’язково зробити УЗД судин ніг та голови. Тому що існують ризики того, що ви можете зрушити якісь серйозні відкладення і вони підуть у кровоносні судини і закупорять їх.
2. Не пропрацювати венозні кути
Друга важлива і серйозна помилка при роботі з лімфою – це не проробити венозний кут. Справа в тому, що лімфатична система в основному з’єднюється з кровоносною системою через венозний кут. Ця структура знаходиться за ключицею. Якщо ви не відкрили венозний кут, то робота із всією лімфою приведе до того, що система почне працювати гірше.
Венозні кути це головне місце стоку всіх токсичних речовин в кровоносну систему. Працюючи з більш низькими точками є ризик підсилити всі патологічні процеси в організмі: наприклад запальні процеси, висипка на шкірі тощо.
3. Непослідовна робота відносно до руху лімфи.
Справа у тому, що лімфатична система має свій порядок руху лімфи. Потрібно враховувати цю послідовність і працювати у відповідності до неї.
Давайте на прикладі розберемо типове порушення цієї послідовності. Якщо взяти до уваги лімфатичні вузли руки, то ми говоримо, що лімфатичні вузли під плечем впадають у венозний кут. У свою чергу лімфа з лімфатичних вузлів, що розташовані по внутрішній поверхні плеча впадає у лімфатичний вузол під плечем. Лімфа, яка збирається з долоні та передпліччя потрапляє у лімфатичні вузли, що розташовані по внутрішній поверхні плеча.
Таким чином, якщо ми починаємо працювати безпосередньо з лімфою з долоні та передпліччя не вивільнивши при цьому лікоть, вся грязь, яка накопичилась у лімфатичній системі у передпліччі накопичиться в районі ліктя і може потенційно викликати запальні процеси у ліктьовому суглобі, чи м’язах, а також розіб’є лімфатичні судини.
Детальна візуалізація лімфатичної системи представлена у нашому навчальному плакаті.
4. Не враховувати послідовність масажних прийомів.
Лімфатична система – складна. Вона складається із лімфатичних вузлів, лімфатичних судин, міжкліткової рідини та лімфи. Всі ці структури тісно взаємопов’язані.
Ми спочатку пропрацьовуємо лімфатичні вузли, потім працюємо з лімфатичними судинами. А вже потім працюємо глибше з тканинами. Важливо виконувати послідовність масажних прийомів, для ефективного масажу.
Якщо ми відразу почнемо пропрацьовувати тканини, то з них виділиться міжкліткова рідина, яка заб’є лімфатичні судини, що у свою чергу приведе до погіршення роботи по лімфатичним вузлам.
5. Не врахувати особливість розміщення лімфатичної системи.
Важливо пам’ятати, що лімфатичні вузли розміщені між різними шарами тканин, і в залежності від того, в якому шарі знаходиться лімфа з нею потрібно працювати по-різному. Наприклад, якщо говорити про лімфатичні вузли під плечем, то ми працюємо до плеча (плечового суглоба). Рядом знаходиться венозний кут, який знаходиться на іншій глубині, і з ним слід працювати у напрямку грудей.
Якщо порушити глибину роботи з лімфатичними вузлами і порушити напрям роботи з лімфатичними вузлами є ризик викликати загострення та погіршення ситуації.
Таким чином, з однієї сторони – лімфатична система дуже важлива і від неї безпосередньо залежить ваше здоров’я, з іншої сторони – це складна структура, яка досить жорстоко мстить, якщо ви неправильно з неї працюєте.
6. Вивчати роботу з лімфатичною системою по відео.
Багато масажистів виконуючи масаж не враховують особливіть роботи лімфатичної системи, або думають, що знають як працювати з лімфатичної системою переглянувши відео на Ютубі. Але правда полягає у тому, що лімфатична система існує не залежно від того чи масажист знає про неї і вміє з нею працювати чи ні. І будь яка масажна дія так чи інакше впливає на лімфатичну систему.
Однак є і хороша новина, з лімфатичною системою досить просто працювати, якщо знати основні правила роботи з нею:
- Розміщення лімфатичних вузлів,
- Послідовність процедур та прийомів з лімфатичними вузлами,
- Освоїти якість виконання цих масажних прийомів.
7. Не враховувати зворотну реакцію організму.
Справа в тому, що ви зазвичай працюєте з потенційно небезпечним станом чи місцем в організмі. Ви влізли в якесь тривожне місце, яке довгі роки могло перебувати під впливом якихось запальних процесів чи інфекцій. І коли ви починаєте працювати з пацієнтом і ця інфекція чи ці токсичні речовини починають поступати у кровоносні судини. Людина при цьому відразу відчуває наслідки такої роботи. Тому важливо спостерігати за реакцією організму на ваші масажні дії і враховувати її при роботі. Для цього потрібно цілий час бути в контакті з пацієнтом, слідкувати за його реакцією, питати про відчуття, яке супроводжує ваші масажні дії.
8. Неякісне виконання масажних рухів при лімфодренажному масажі
По-перше, потрібно розуміти, що лімфатичні вузли це дуже делікатні структури. Це свого роду природній фільтр, подібно до землі, крізь яку проходить стічна вода і очищається. Якщо ви почнете сильно і швидко надавлювати на лімфатичні вузли, є високий ризик того, що ви травмуєте лімфатичний вузол і замість того, щоб покращити проходження рідини крізь нього, можете погіршити.
По-друге – лімфа рухається дуже-дуже повільно. І кожного разу, коли ви виконуєте енергійні та інтенсивні рухи ви травмуєте лімфатичну систему.
9. Очікування швидкого результату.
Для того щоб отримати стабільний результат, необхідно повторювати масажні рухи багато разів. Оскільки лімфа рухається дуже повільно, то кожний прохід дозволяє зняти лише невелику кількість застійної рідини у лімфатичній системі. Тому потрібно рухатись невеликими порціями, повторюючи рухи багато разів. Крім того, робота із лімфатичною системою потребує також регулярності. За один масаж ви можете добитись лише тимчасового покращення. Однак, для того щоб вилікувати організм, то прийдеться повторити цю процедуру по лімфодренажу багато разів.
Робота з лімфатичною системою допоможе вашим пацієнтам:
- Почувати себе добре, оскільки токсичні речовини забирають дуже багато енергії
- Просинатись зранку з хорошим настроєм
- Покращить ефективність розумової діяльності
- Покращиться психоемоційний стан
Пам’ятайте, що лімфа це рідина, тому дуже часто зайва вага людини пов’язана з тим, що присутні лімфатичні відтьоки. Також лімфатична система являється частиною імунної системи, таким чином поганий стан лімфатичної системи піддає організм різним небезпечним захворюванням.
10. Не врахувати того, що лімфатична система охоплює все тіло людини
Лімфа – це рідина, яка циркулює по всьому тілі по лімфатичним судинам. Кожного разу, коли ви затискаєте судину в одному місці, підвищується тиск в іншому місці. Тому дуже важливо працювати з усім тілом, коли працюєте з лімфатичною системою.
Якщо ви починаєте працювати з ногами, не пропрацювавши перед тим живіт, або почали працювати з животом, не пропрацювавши перед тим грудну клітку, ви суттєво знижуєте ефективність масажу.
Часто трапляються випадки, коли масажисти працюють із зовнішністю, наприклад виминають цилюліт на ногах, не звертаючи увагу на стан лімфатичної системи в паху в животі і по венозному куті. Це призводить до того, що рідина, яка не може вийти з ніг, застрягає у лімфатичних вузлах і піддає ризику травну систему.
Інколи можна побачити, що масажисти працюють проти потоку лімфи. Тут важливо розуміти, що лімфатична система, являється одною з багатьох систем нашого організму. В одних випадках є зміст працювати саме з лімфатичною системою, в інших випадках слід працювати з м’язовою системою, з міофасціями чи з неврологією. Тому напрямок масажних рухів можуть бути як по ходу лімфи, коли масажист працюєз лімфатичною системою, так і проти ходу лімфи, коли пропрацьовуються інші системи.
Таким чином досвідчений масажист дивиться на все тіло комплексно, а не тільки на лімфатичну систему.