Причина болі у попереку

Біль у попереку є дуже поширеним явищем. Більше того, за даними хіропрактиків США близько 80% витрат страхової медицини на хіропрактику, пов’язані із біллю у попереку. Таким чином це не лише неприємно а й дорого.

Лікування болю у поперековому відділі хребта може бути різне. Зокрема за допомогою різних лікарств та препаратів, ін’єкцій і навіть хірургічного втручання. Однак далеко не завжди таке лікування є ефективним. Чому? Тому що, як правило, біль у попереку пов’язана не з самим попереком, а із суміжними областями.

Якщо, ми з вами подивимось на то як розміщений поперековий відділ хребта, то побачимо, що він з однієї сторони кріпиться до грудного відділу, а з іншої сторони крижового відділу. Ми бачимо, що доволі великий і доволі рухомий поперек знаходиться між фактично стабільним тазом і малорухомим грудним відділом хребта.

Практично всі ви користуєтесь якимись гаджетами, ноутбуками планшетами чи мобільними телефонами. Та інколи помічаєте, що кабелі зарядних пристроїв, якими часто користуєтесь, найчастіше ламаються у місці де гнучкий кабель з’єднується із твердою та нерухомою частиною зарядного блока. У випадку з хребтом, найчастіше проблеми виникають там, де поперековий відділ хребта з’єднується із грудним та крижовим відділами.

Давайте по порядку розберем кожну частину попереку і з’ясуємо причини, через які виникають больові відчуття.

Перша і головна причина, по якій виникає біль у попереку є проблема у районі тазу. Перш за все це проблеми із сідничними м’язами. Справа в тому, що великі сідничні м’язи, які займають задню і бокову частини сідниці виконують функцію відведення ноги назад. Однак, якщо сідничний м`яз по якісь причині працює неправильно, то навантаження частково буде переходити на поперек. В такому випадку, замість того, щоб відводити ногу назад, людина буде відводити назад всю область таза. Це у свою чергу приведе до того, що об’єм руху між поперековими хребцями буде збільшуватись. І в результаті може виникнути міжхребцева грижа.

 

Багато фахівців прикладають значні зусилля, щоб вилікувати міжхребцеі грижі, і часто це дуже дороге лікування. Однак, тут слід розуміти, що поки не відновиться нормальна робота великих сідничних м’язів, а від так і правильне функціонування кульшового суглоба, доти не вдастся вирішити проблеми у попереку.

Ще одною причиною болі у попереку є нестабільність хрижового відділу хребта. Справа у тому, що в деяких випадках з різних причин у людини може виникнути перекос тазу. Якщо таз перекосився, то це буде призводити до того, що зв’язки, які утримують тазові кістки будуть отримувати асиметричне навантаження і відповідно асиметрично розтягуватись. Що у свою чергу призведе до того, що з днієї сторони робота м’язів буде неправильною, або неповною.

Як самростійно перевірити чи перекошений таз?

Потрібно лягти на спину і попросити когось, щоб подивився чи одинакової довжини ноги. Якщо ноги різної довжини, то це велика ймовірність того, що у вас перекошений таз.

В цьому випадку потрібно заглибитись у дослідження поперечного відділу хребта. Наскільки симетричний тонус м’язів попереку. Наскільки симетричні великі сідничні м’язи. І наскільки болючі місця кріплення зв’язок крижів. Що тут слід зрозуміти? Що відчуття від запалених і перерозтягнутих зв’язок крижів будуть корінним чином відрізняються від стану тригерних точок по великому сідничному м’язі.

Якщо говорити про проблему із великим сідничним м’язом, то тригерні точки великого сідничного м’яза будуть об’ємними і будуть давати відчуття розпирання. Якщо говорити про тригерні точки по крижовим зв’язкам, то це дуже локальні точки, які пацієнтом сприймаються як колючі чи ріжучі відчуття.

Відповідно необхідно працювати як з місцями кріплення великого сідничного м’яза до кісток. Проробляти всі тригерні точки в місцях прикріплення м’язу. А також обов’язково проробляти крижові зв’язки.

У двох із трьох випадків, коли ви пропрацюєте великі сідничні м’язи та крижові зв’язками, біль у попереку зникне, за умови правильної і якісної роботи.

Робота з великими сідничними м’язами може зайняти у вас, навіть  до години часу, тільки на область тазу. Правильна робота в області таза, призводить до того, що спочатку тригерні точки робляться безболісними і пацієнт починає відчувати тепло і глубинне розслаблення в області тазу.

Ще однією проблемою пов’язаною з неправильною роботою великих сідничних м’язів є надмірне напруження поперекових м’язів, зокрема квадратного м’яза попереку. Якщо з якоїсь причини великий сідничний м’яз перестає в повній мірі виконувати свою функцію, то її на себе перебирає квадратний м’яз попереку. Через надмірне напруження він у більшості пацієнтів викликає біль у попереку. Квадратні м’язи попереку розташовані досить глибоко, це третій шар м’язів від задньої поверхні. Тому робота з ними потребує більш глибокого і технічно правильного впливу.

Однак тут слід розуміти, що причиною болю і напруження квадратного м’язу попереку все ж являється дисфункція великих сідничних м’язів. Тому вплив на м’язи попереку, за допомогою масажу повинен бути не значний. Надмірна робота з квадратним мязом попереку, дасть тільки тимчасове покращення з подальшим загостренням стану пацієнта.

Наступним важливим етапом роботи з попереком, як не дивно буде робота з діафрагмою. Діафрагма це структура, що відділяє грудну клітку від живота і являється головним дихальним м’язом. Важливо розуміти також, що діафрагма стабілізує нижні ребра, які у свою чергу є місцем кріплення косих м‘язів живота. М’язи живота беруть на себе до 50% навантаження у випадку підняття важких предметів. Тому, якщо косі м’язи живота слабкі це призводить до надмірного навантаження на поперек. А стан цих м’язів корінним чином залежать від стану діафрагми.

Справа у тому, що м’язи, які кріпляться до нижніх ребер, фактично кріпляться до тих місць, які стабілізуються діафрагмою. Якщо пацієнт знаходиться в стесовому стані, неправильно дихає, чи є проблеми з інервацією діафрагми, це все буде приводити до ослаблення м’язів живота, а від тах до збільшення навантаження на поперек. Це також буде причиною появи болі у попереку.

Таким чином робота з діафрагмою, являється важливою при болі у попереку, особливо, якщо робота з великими сідничними м’язами не дала бажаного результату.

Як позбутись проблем у попереку за допомогою масажу та вправ?

Як було сказано вище, біль у попереку часто пов’язана не з самим поперековим відділом хребта, а з суміжними областями. Зокрема із неправильнм функціонуванням великого сідничного м’яза.

Працювати із сідничним м’язом можна самостійно за допомогою масажного м’ячика. Для цього потрібно промасувати великий сідничний м’яз у місцях кріплення з тазовою та крижовими кістками. А також вправи на ізольоване напруження великого сідничного м’язу після масажу.

Вправа: 1

Відведення ноги назад в блочному тренажері (кросовер) – виконується за рахунок скорочення м’язів сідниць і задньої поверхні стегна. Махи в кросовері дозволяють максимально ефективно проробити область малого тазу. Серед переваг виконання махів назад в кросовері можна виділити наступні: вправа спрямована на опрацювання великих сідничних м’язів. Додатково задіюється мускулатура задньої поверхні стегна. Кросовер не фіксує траєкторію руху ноги і положення корпуса, тому крім цільових м’язів працюють м’язи стабілізатори. Ви можете регулювати рівень навантаження на сідничні м’язи не тільки за рахунок зміни ваги в тренажері, але змінюючи положення корпусу, згинаючи / розгинаючи робочу ногу. Дана вправа є ізольованою, в ідеалі, рух здійснюється тільки в тазостегновому суглобі. Відведення ніг назад можна виконувати як альтернативу присіданням при травмах колін, так як колінні суглоби вона не задіює або задіє мінімально (при згинанні робочої ноги). Відведення стегна назад – досить проста вправа, і її цілком під силу виконати навіть новачкам

Вправа 2

Махи ногами назад на горизонтальній лаві– за допомогою махів ви можете ефективно опрацювати задню, передню, зовнішню і внутрішню поверхню стегна, а також великі і середні сідничні м’язи. Грамотне використання цієї вправи допоможе вам досягти результатів в схудненні, підтягнути мускулатуру нижної частині тіла, зробити фігуру пружною і привабливою. Махи ногами назад призначені для опрацювання м’язів задньої поверхні стегна (біцепса стегна) і сідниць (великий сідничний м’яз). Причому, якщо ви робите махи прямою ногою, більшою мірою працює задня поверхня стегна і додатково включається поперек. Вправа абсолютно не вимоглива до інвентарю. Її легко можна виконувати вдома. При цьому ви можете або не використовувати додаткове обладнання взагалі, або закріпити на щиколотках вагу. Встаньте рівно і зіпріться руками в горизонтальну лаву або будь-яку іншу опору. Зафіксуйте поперек, під час виконання руху не повинно бути прогину в спині. Відведіть пряму ногу назад до максимально можливого рівня. Стопа при цьому скорочена, ви тягнетесь вгору п’ятою. Положення спини залишається незмінним, працює тільки сідниця і стегно. М’яко опустіть носок на підлогу. Положення упору на колінах і ліктях є більш ефективним з точки зору опрацювання м’язів. По-перше, амплітуда руху в тазостегновому суглобі в цьому випадку більша. По-друге ви можете робити махи як прямою ногою, так і зігнувши її в коліні, тим самим передаючи акцент навантаження на сідницю.

Правильна робота з великими сідничними мязами

Перше, що слід відмітити, так це те, що робота з великими сідничними м’язами повинна проводитись разом із крижовими зв’язками, а також суміжними областями. Неможливо вирішити проблему болі у попереку працюючи лише з одними сідничними чи поперековими м’язами. Лише комплексна робота суміжних і взаємопов’язаних зон може ефективно вирішити проблему болі у поперековому відділі хребта.

На наших курсах масажу, ми детально розбираємо проблемні зони і вчимо правильній роботі з кожною групою м’язів. Тому для повного та глибшого розуміння особливостей функціонування окремих м’язів, зв’язок і біомеханіки загалом запрошуємо на навчання.