Коли народжується дитина, турботливі батьки стикаються з багатьма проблемами. Як годувати, одягати, купати дитину, а головне, як сприяти її здоровому фізичному розвитку? Раніше вважалося, що сильне сповивання – запорука прямих ніг і спокійної нервової системи. Зараз лікарі настійно рекомендують не сповивати, плавання немовлят та використання фітболу для новонароджених. Вправи з м’ячем стануть відмінною профілактикою різних захворювань і усунуть наявні проблеми.
Користь вправ на фітболі:
- для зміцнення м’язів, зняття гіпертонусу, напруги, скутості рук і ніг, сприяючи їх повноцінному розвитку;
- добре розвивають вестибулярний апарат дозволить дитині в майбутньому уникати нудоти та запаморочення на воді та в транспорті. Впливаючи на роботу внутрішніх систем та органів,
- фізичні вправи на Фітбол стимулюють травлення, знімають запори та коліки;
- розвиток гнучкості хребта, що дозволяє дитині почати тримати голову раніше;
- проблеми з тазостегновими суглобами,що часто зустрічаються у новонароджених. Якщо правильно підібрати вправи, можна полегшити стан дитини;
У поєднанні з плаванням, масажем, повітряними ваннами, вправви з м’ячем допоможуть виховати сильну, активну та здорову дитину.
З якого віку можна виконувати вправи на фітболі?
Працюйте з немовлятами потрібно лише тоді, коли у них гарний настрій. Дитина може бути готова до занять з 3-тижневого віку. В цей час формується лактація, режим дня, дитина адаптується до навколишніх умов та її пуповина вже заживе. Спочатку слід займатися в щадному режимі: елементарні легкі покочування та похитування матиме на малюка заспокійливу дію, нагадуючи йому перебування в животі матері і значно покращить його настрій. Це допоможе йому швидко звикнути до зовнішнього світу. Заняття особливо корисні на ранніх етапах життя.
Як підготувати малюка до вправ на фітболі?
Малюк повинен бути задоволеним, та активним. Починати гімнастику краще з ранку. Якщо дитина не в гуморі і капризує чи нервує, немає необхідності силоміць проводити процедури, вони не будуть корисними. Приміщення повинно добре провітрюватися, не бути жарким або задушливим. Під час вправ ви можете роздягнути малюка, одночасно він прийматиме повітряні ванни. Тривалість початкових занять – 5-10 хвилин. Бажано надіти на м’яч підгузок, щоб він не відчував дискомфорту від холоду і не сповзав з поверхні. Перед початком зробіть легкий масаж для розминки. Потрібно уникати різких лякаючих рухів і контролювати м’яч, щоб він не котився і не травмував дитину. Дозволено займатися вправами не швидше як через 30 хвилин після їжі, інакше можуть виникнути проблеми з травленням. Якщо малюк злякався, чи йому стало неприємно, і він почав бути примхливим, заняття відразу ж припиняються. Не хапайте його за руки або ноги – вони дуже крихкі і схильні до травм.
Як підібрати фітбол для занять з малюком?
Коли новоспечений батьки вирішують пограти з дитиною на фітбол, перед нею постає питання, як вибрати фітбол для дитини і не помилитися?
Є такі Види фітболів:
- Класичний. Гладка, з невеликими канавками поверхня.
- Масажний. Текстурна чи шипована поверхня має масажну дію і при контакті з тілом стимулює процес кровообігу.
- З ручками та рогами. Діаметр такого фітболу менший за звичайний. На ньому зручно стрибати. Ортопеди рекомендують купувати такі м’ячі, щоб виправити Х-подібну форму ніг у дітей. Але виконувати загальнорозвиваючі вправи на такому фітболі буде незручно, ручки завадять йому котитись.
Важливо! Для новонароджених слід придбати класичний варіант. Роги, шипи та ручки підходять для дітей старшого віку. Немовлятам підходять фітболи з наступними параметрами:
- Матеріал. Гіпоалергенний, безпечний, екологічний. Важливо, щоб він мав електростатичні властивості: на нього не липнуть бруд, пил, нитки та дрібне сміття.
- Еластичність. При натисканні рука повинна відштовхнутися і пружинити назад. Перевірити якість фітболу можна, пощипавши його, якщо утворюються зморшки – такий м’яч краще не купувати. Під тиском на кульку він не повинен стискатися, деформуватися і зморщуватися.
- Розмір. Найоптимальніший розмір фітболу для занять з дітьми від 2 місяців 65-75 см.
- Поверхня. Якісний м’яч є гладкий і приємний на дотик. Сосок, через який він накачується, повинен бути прихованим і глибоким, не заважаючи руху. Якщо волокна виходять назовні і видно шви, фітбол є підробкою.
- Міцність. Сертифікований спортивний виріб не лопає і, якщо пошкоджений, тихо здувається.
Рекомендований фітболо для занять з малюкоком можна придбати у нашому масазині
Які вправи можна виконувати на фітболі?
Головна перевага занять на фітбол – це їх простота. Для цієї гімнастики не потрібна спеціальна підготовка, досить лише наявність чудо-м’яча, хороший настрій дитини і трохи знань від батьків. Існує велика різноманітність вправ, які можна виконувати з дитиною. Однак їх підбір залежить від віку дитини.
Розглянемо основні вправи:
- хитання на животику, при якому дитина укладається животиком на м’яч і обережно, притримуючи її за ніжки і спинку, погойдуємо вперед-назад і вправо-вліво;
- хитання на спинці, малюк укладається на м’яч спинкою і виконується вправа аналогічно хитанню на животику, при цьому звертати увагу на положення його головки, яка не повинна закидатися;
- Гойдання на м’ячі під тиском тіла дитини, укладаючи його животиком вниз або вгору і натискаючи на попу або в області живота, притримуючи при цьому ніжки малюка;
- інстинктивне відштовхування фітболу ніжками, коли малюк лежить на дивані або іншій поверхні, а до його ніжок притискають фітбол;
- стрибання на фітболі, коли батьки фіксують м’яч ногами в сидячому положенні і ставлять малюка на нього, акуратно притримуючи і даючи можливість попружинити;
- Котимо тачку, малюка укладаємо на фітбол животом вниз, щоб він уперся ручками в м’яч. Беремо дитину за ніжки так, як ніби котимо тачку, і злегка похитуємо вперед-назад.
- Діставання іграшки з підлоги – малюк лежить на м’ячі животиком вниз і під час перекочування може дотягнутися і захопити предмет;
- Імітація качання пресу – покласти дитину на м’яч спинкою і за передпліччя допомагаючи йому встати і лягти назад;
- фіксування стоячого положення, коли малюк вже освоїв навик стояння з опорою, обов’язково при цьому страхуючи його від можливого падіння.
Вправи на фітболі в залежності від віку дитини
1- 1,5 місяці
Перші заняття малюка на фітболі не варто затягувати довше, ніж на 5 хвилин – дитина повинна освоїтися, звикнути до нового навантаження. Постеліть на фітбол чисту пеленку, зверху на неї акуратно покладіть дитину животом вниз. Покладіть праву руку малюкові на спинку і злегка притисніть його до м’яча. Лівою рукою притримуйте ліву ніжку в області колінного суглоба, свою руку при цьому притискайте до м’яча.
Тримайте його ніжно, але впевнено. Слідкуйте, щоб голова дитини була повернута на бік, і його диханню нічого не заважало. Легко погойдайте малюка вперед і назад, вправо і вліво. Не варто робити велику амплітуду коливань, це може налякати дитину. Злегка натискаючи, попружиньте з малюком на фітбол.
Ця нескладна вправа допоможе маленькому животику звільнитися від скупчилися газів і позбавить дитину від коліків.
В положені дитини на животику, візьміть її за ручки і постукуйте ними по м’ячі. Як правило ця вправа принсить малюкам велику радість і з часом вони розслабляють та відкривають долоні, щоб ними бити по поверхні м’яча.
На перший раз цих вправ буде достатньо. Пам’ятайте, що гімнастика на фітбол повинна приносити тільки позитивні емоції малюкові і мамі. При появі перших ознак невдоволення крихти варто припинити виконання вправ.
3 – 4 місяці
Виконуйте такі ж вправи, які описані вище, але з більшою амплітудою. Ви помітите, що ваш малюк, починає утримувати голову і піднімати передпліччя, тому збільшивши амплітуду і міняючи напрям руху м’яча він буде більше прикладати зусилля щоб утримати рівновагу, зміцнюючи при цьому м’язи. Спробуйте прибрати руку зі спинки і животика. При цьому притримуйте малюка обома руками за ніжки в області колінних суглобів. Навчіться відчувати себе впевнено при такій підтримці, похитуючи малюка, обертаючи і вібруючи.
Також можна погойдувати малка на фітболі легко натискаючи його до м’яча та відпускаючи. Цю вправу можна виконувати як лежачи на животику так на спині.
У цьому віці можна виконувати вправу котимо тачку – малюка укладаємо на фітбол животом вниз, щоб він уперся ручками в м’яч. Беремо дитину за ніжки так, як ніби котимо тачку, і злегка похитуємо вперед-назад.
5 – 6 місяців
Коли малюкові виповниться 5 місяців, можна спробувати виконати ще одну вправу – хитання на спині. Акуратно покладіть дитину на фітбол на спинку; стежте при цьому, щоб голова не закидалася назад. Легко покачайте його вперед і назад. Коли ви будете робити рух вперед, малюк буде намагатися підняти голову. При виконанні цієї вправи зміцнюють м’язи преса, передньої черевної стінки, м’язи шиї і спини.
Будьте дуже обережні! Не всі діти люблять дану вправу. Якщо малюк плаче і вередує, не змушуйте його, продовжите заняття в інший день.
У віці 5-6 місяців дітки вже добре розвинені фізично, активно перевертаються з живота на спину, деякі малюки пробують сідати і повзати. Хорошим вправою в цей період буде хитання на фітболі лежачи на животі з великою амплітудою. Притримуйте дитину за стегна, найбільш активно в такому випадку будуть працювати м’язи спини і плечового поясу. Покладіть перед м’ячем яскраві іграшки – кубики, брязкальця, стрічки, щоб під час руху вперед дитина тягнувся ручками до них і намагався їх захопити. Якщо у малюка вийшло взяти іграшку в ручку, завжди голосно і радісно хвалите його! При русі назад намагайтеся ніжками малюка дістати до підлоги. Однак не варто ставити дитину на підлогу, легкого дотику пальців ніг буде досить.