В цій статті розберемо досить актуальну на сьогодні тему – це болі у коліні. Причину їх виникнення, як можна цьому запобігти, або якщо вже зіткнулися з цією проблемою, то як її можна усунути. А також чому масажна терапія при болі у коліні ефективна.
Що слід знати про колінний суглоб?
Колінний суглоб це довершений і доволі надійний елемент в нашому організмі. Тим не менше саме коліна найчастіше піддаються травмуванню. Справа в тому, що колінний суглоб піддається великому та постійному навантаженню під час ходьби, оскільки витримує вагу всього тіла.
Більш того колінний суглоб виконує різноманітні рухи. Це не тільки згинання і розгинання ноги, а й обертання у внутрішній частині колінного суглоба. Тобто цей суглоб має високий рівень рухливості при тому, що на нього припадає велике навантаження.
В основному проблеми з колінами зв’язані якраз з тим, що об’єм рухів у колінному суглобі збільшується, що призводить до того, що коліно перестає нормально функціонувати.
Що ж призводить до збільшення об’єму рухів у колінному суглобі? Справа в тому, що колінний суглоб працює ідеально, якщо пропорції і співвідношення між кістками ідеальні. У свою чергу кістки розміщаються пропорційно одна відносно іншої за допомогою м’язів, які підходять до колінного суглоба. Саме через проблеми з цими м’язами спричиняє порушення функціонування коліна заголом.
Простіше кажучи коліно погано функціонує через те, що м’язи, які повинні утримувати суглоб не працюють так як повинні працювати. Що у свою чергу призводить до того, що все навантаження переходить безпосередньо на сам суглоб.
Анатомічні структури від яких залежить здоров’я коліна
Давайте розглянемо основні структури колінного суглоба, та м’язи, які підтримують коліно і якого роду проблеми можуть з ними виникати. А також як цьому зарадити за допомогою масажу.
1. Чотириголовий м’яз стегна
Перший важливий м’яз, який фіксує колінний суглоб – це чотириголовий м’яз стегна. Цей м’яз розміщений на передній поверхні стегна. Це достатньо великий м’яз. Він кріпиться через надколінник до передньої поверхні гомілки. У випадку, якщо є проблеми із чотириголовим м’язом стегна то майже точно виникнуть проблеми із згинанням та розгинанням коліна. Також можуть бути проблеми із колінною чашечкою та хрящовою тканиною. Зокрема, хруст у колінах, це майже напевно проблеми зв’язані з цим м’язом.
Причин поганої роботи чотириголового м’яза стегна є декілька. Зокрема, це може бути зв’язвно із самим м‘язом. Але, як не дивно, найчастіше основними причинами поганого функціонування чотириголового м’яза стегна є стан діафрагми, кишечника, чи проблеми з ключицями. Тому, якщо ви хочете вилікувати чотириголовий м’яз стегна то вам необхідно правильно харчуватись та робити масаж діафрагми та зони під ключицями.
2. Литковий м’яз
Наступна важлива структура, яка підтримує коліно – це литковий м’яз. Цей м’яз являється антигоністом чотириголового м’яза. Він на відміну від попереднього м’яза, який коліно розгинає, його згинає. Проблеми зв’язані з цим м’язом будуть подібні – згинання розгинання, руйнування хрящової тканини у суглобі. Окрім того, у зв’язку з тим, що у литкового м’яза дві головки, можливе защемлення менісків і можливі проблеми із хрестоподібними зв’язками. Якщо ви відчуваєте судоми литкового м’яза, або він погано тягнеться, або навпаки, відчуваєте слабість у ногах і важко підніматись на носочках то литковий м’яз перебуває або у підвищеному тонусі, або навпаки у недостатньому тонусі.
3. М’язи задньої поверхні стегна
М’язи задньої поверхні стегна теж можуть впливати на стан коліна. Це насамперед біцепс стегна та напівмембраний і напівсухожильний м’язи. Вони виконують парну функцію із литковим м’язом, тобто також згинають коліно. Дуже часто зустрічаються випадки, коли надмірно напружений литковий м’яз призводить до ослаблення м’язів задньої поверхні стегна. Через це коліно недостатньо стабільне і може піддаватись травмуванню. І проблеми з цими м‘язами вплинуть на бокове обертання колінного суглоба, спровокує бокове защемлення менісків та негативно відіб’ється на хрестоподібних зв’язках.
До речі, існує доволі простий спосіб перевірити наскільки добре у вас працюють коліна:
Присідайте і подивіться при цьому у якому напрямі рухаються колінні чашечки. Якщо цей напрям не співпадає із напрямом, на який вказує великий палець ноги, то у вас майже напевно є проблеми з колінами. І навіть, якщо зараз коліна вас не турбують, то це лише питання часу. Для більш точного тесту витягніть одну ногу вперед, а другою відступіть назад. Згинайте коліно ноги що спереду і порівняйте напрям колінної чашечки із напрямом великого пальця ноги. Якщо розбіжність у напрямах значна це говорить про проблеми у функціонуванні колінна.
Як згадувалось вище колінний суглоб досить специфічний, тому що дозволяє виконувати два діапазони рухів. Коли коліно випрямлене, воно може тільки згинатись і розгинатись. Однак, коли ми коліно згинаємо до певного кута, у колінному суглобі появляється можливість обертальних рухів.
Відповідно у той момент, коли ми коліно згинаємо у нас може появляється бокове обертання. Таке бокове обертання вин кає у тому випадку, коли м’язи, які тягнуть коліну в різні сторони працюють асиметрично. Якщо один з м’язів перебуває у більшому тонусі за інший це приведе до того, що коліно буде рухатись в одну сторону, а гомілка трохи відхилятись від цього напряму. Під час ходьби ми, зазвичай, цього не помічаємо, оскільки кути викривлення не великі. Але, тим не менше, коли є таке відхилення у напрямі між коліном та гомілкою, кожен крок та рух має руйнівні наслідки.
Важливою деталлю, що стосується задньої поверхні стегна являється історія зв’язана з тим, що задня поверхня стегна і литковий м’яз співвідносяться з м’язами, які випрямляють хребет. Справа у тому, що ми масово дивимось у телефон, планшет чи монітор комп’ютера і при цьому згорблюємось. Це у свою чергу приводить до надмірного розтягнення м’язів спини. Так як, м’язи спини анатомічно і фізіологічно тісно пов’язані із задньою поверхнею ноги, це приводить до того, що задня поверхня ноги піддається надмірному напруженню. Вона спазмується, щоб компенсувати і підтримати розтягнуті м’язи спини. А це у свою чергу негативно впливає на передню поверхню стегна, зокрема на чотириголовий м’яз, про який мова йшла вище.
4. Бокова поверхня стегна
Ще одна структура, через яку можлива проблема з коліном – це бокова поверхня стегна. Із зовнішньої бокової сторони стегна знаходиться велике щільне та довге сухожилля, яке стабілізує коліно у боковому напрямку. Умовно кажучи, кожен раз коли ви катаєтесь на лижах чи сноуборді, або банально несете в одній руці важку сумку чи відро з водою то у вас переноситься навантаження на зовнішню сторону коліна протилежної ноги. Якщо м’язи розміщені на нозі вище, зокрема сідничний м’яз, працюють неправильно, то коліно буде “вивалюватись” на зовнішню сторону. Утворюючи, таким чином о-подібне викривлення ніг.
В іншому випадку, якщо сідничний м’яз і м’яз, який напружує широку фасцію стегна будуть спазмовані, це може призводити до х-подібного викривлення.
Процес, коли коліно зміщується на зовнішню або у внутрішню сторону дуже небезпечний. Оскільки навантаження, замість того щоб рівномірно розподілятись на дві головки стегнової кістки та на два меніски, буде припадати на один меніск. При цьому зростає ризик травмувати хрящову тканину та защемлення меніска.
Тому дуже важливо розтягувати бокову поверхню стегна.
5. Внутрішня поверхня стегна
Структура, яка тісно пов’язана із боковою поверхнею стегна є внутрішня поверхня стегна, зокрема привідні м’язи. Надмірний тонус привідних м’язів буде приводити до завалювання колінного суглоба у внутрішню сторону (х-подібне викривлення). В той час, як не достатній тонус привідних м‘язів може спровокувати протилежний процес – о-подібне викривлення.
Зазвичай у традиційній медичній практиці, при проблемі з меніском чи хрестоподібною зв’язкою лікування проводять через хірургічне втручання. Однак навіть операція не гарантує повноцінне відновлення функціонування колінного суглоба і залишається ризик травматизації.
Потрібно чітко розуміти, що проблеми з менісками це наслідок асиметрії тонусу м’язів зовнішньої та внутрішньої поверхні стегна. І якщо вчасно на це звернути увагу, то масажу цілком достатньо, щоб уникнути хірургічного втручання.